Zrozumieć alergię, okładka
Literatura faktu Recenzje

Zrozumieć alergię, Sophie Farooque

Mimo że alergia przynosi cierpienie milionom ludzi na świecie, nie zawsze dobrze sobie radzimy z jej leczeniem.

Co nieco o alergii

Alergia to choroba przewlekła, która dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, gdzie wiele ludzi zmaga się z jej objawami, nie widząc rozwiązania swoich problemów. Każdego roku, szczególnie na wiosnę i w okresie pylenia traw, różnych roślin, ludzie cierpią na uciążliwy katar lub łzawienie oczu, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Można mieć wrażenie, że dzisiejsze społeczeństwo jest uczulone na wiele czynników, które wyzwalają nieprzyjemne reakcje organizmu. Pani Sophie Farooque postanowiła napisać na ten temat poradnik pt. Zrozumieć alergię, by pomóc takim osobom inaczej spojrzeć na chorobę. Przedstawia nowy, bardziej świadomy sposób. Ja na szczęście nie cierpię na żadne alergie, ale znam osoby, które się z nimi borykają. Z tego powodu sięgnęłam po książkę. Początki alergii często zaznaczają się już w dzieciństwie, więc widać, że ten problem zdrowotny nie jest odpowiednio rozpoznany i leczony.

Kim jest Sophie Farooque?

Na temat alergii funkcjonuje wiele mitów, ale też brakuje rzetelnych informacji i właściwego podejścia do pacjenta z tego typu chorobą. Autorka – Sophie Farooque – jest jak najbardziej kompetentną osobą, by przedstawiać ten problem, gdyż jest jednym z czołowych brytyjskich ekspertów w dziedzinie alergii oraz członkinią Królewskiego Kolegium Lekarskiego. W 2018 roku została wybrana do rady Brytyjskiego Towarzystwa Alergologicznego i Immunologicznego. Była też zaangażowana w badania nad reakcjami alergicznymi na szczepionkę COVID-19. To zagadnienie również ujęła w Zrozumieć alergię, w jednym z rozdziałów. Książka zaczęła powstawać w 2020 roku, a więc w czasie, gdy pandemia koronowirusa zaczęła rozwijać się w Europie. Wówczas też pojawiły się nadzieje na to, że szczepionka pomoże zwalczyć groźnego wirusa. Wkrótce pojawiły się doniesienia o reakcji alergicznej na szczepionkę. Autorka uczestniczyła w tych badaniach, o których pisze też w niniejszej publikacji.

O czym jest poradnik

Sophie Farooque w książce Zrozumieć alergię skupiła się przede wszystkim na objawach alergicznych, czyli katarze siennym, swędzących oczach oraz alergiach pokarmowych. Mówi też o alergiach na leki i anafilaksji. Zarówno w tym temacie, jak i w innych zagadnieniach poruszanych w książce, autorka dzieli się własnymi doświadczeniami, jednocześnie podając wskazówki, jak zadbać o siebie i najbliższych. Ogromną zaletą zaprezentowanego materiału jest bardzo łatwy w odbiorze sposób opisywania kolejnych tematów. Poza teorią znajdziemy też dużo przydatnych porad. Sophie Farooque podkreśla, że przedstawione porady zostały oparte na dowodach naukowych i uzgodnione są ze stanowiskiem ekspertów.

Dowiadujemy się, jakie są objawy alergii, czym różni się zwykły katar od siennego, kiedy i na jakie rośliny należy uważać. Co więcej, dowiemy się jak unikać kontaktu z alergenem, jak wybrać odpowiedni lek antyhistaminowy, jak zapobiegać alergiom i egzemom. Poznajemy też prawdę i mity związane z alergiami, chociażby z uczuleniami na sierść kotów i psów, ale przede wszystkim otrzymujemy duży zasób wiedzy o alergiach pokarmowych, gdyż ten temat zajmuje aż cztery rozdziały.

Podsumowanie

Badania i statystyki pokazują, że alergie dotykają coraz więcej osób i rozprzestrzeniają się coraz szybciej. W samej Wielkiej Brytanii dotyczy to 44% dorosłego społeczeństwa. Prognozy nie są zbyt optymistyczne. Autorka podaje, że już niedługo, bo w 2025 roku, na alergie będzie cierpieć ponad połowa Europejczyków. Jest to prognoza przerażająca, więc na pewno warto dowiedzieć się jak zapobiegać występowaniu tego schorzenia i jak sobie z nim radzić, a to podpowiada poradnik Zrozumieć alergię.

Mirosława Dudko

ezo-ksiazki.blogspot.com

Polecamy inne poradniki dotyczące zdrowia: