W cieniu zbrodni, okładka
Literatura piękna Recenzje

W cieniu zbrodni, M.C. Beaton

Powieść W cieniu zbrodni to kontynuacja przygód Lady Rose Summer oraz kapitana Harry’ego Cathcarta. Książka nawiązuje do wydarzeń z poprzedniej części, jednak autorka M.C. Beaton robi to subtelnie i nie zdradza wszystkiego.

Zarys fabuły książki W cieniu zbrodni

Po wydarzeniach w Za wcześnie na śmierć Rose wraca do rodzinnego domu, gdzie stara się uczestniczyć w życiu arystokracji. Zdaje się, że nikt nie dostrzega, iż młoda dziewczyna nie pasuje do tego świata. W akcie desperacji Rose przyjmuje oświadczyny kapitana, aby rodzice nie odesłali jej do ich przyjaciółki mieszkającej na innym kontynencie. Pragnie chociaż namiastki wolności i poczucia, że sama może decydować o własnym życiu. Zaręczyny z kapitanem nie wyglądają tak, jak para to zaplanowała, a wszystko to za sprawą kolejnej kryminalnej sprawy, którą muszą się zająć. Sprawa jest o tyle trudna i skomplikowana, iż bezpośrednie niebezpieczeństwo dotyczy Lady Rose, a ktoś usilnie stara się ją skrzywdzić. Patrząc na poprzednie przygody młodej kobiety, nikogo nie dziwią nowe doniesienia na jej temat.

Bohaterowie powieści

W tym tomie powieści czytelnik ma okazję dostrzec inną, bardziej delikatą stronę charakteru Rose. Nowa sytuacja niejako wymusza na głównej bohaterce zmianę zachowania, jak i spojrzenie na swoje życie z innej perspektywy. Tak jak w poprzedniej części, w tle głównych wydarzeń możemy dostrzec codzienność arystokracji, ich podejście do rodzicielstwa, poczucie honoru i przyjemności, jakim z pasją i pełnym zaangażowaniem się oddają. Relacja Rose i kapitana Cathcarda jest dość specyficzna. Każde z nich może poszczycić się trudnym charakterem oraz ogromnym uporem. Nie potrafią zrezygnować z raz podjętego wyzwania, co doprowadza do wielu zabawnych, kłopotliwych, a zarazem ciekawych sytuacji.

Recenzja książki

W cieniu zbrodni napisana jest lekko i przyjemnie. Książkę czyta się bardzo szybko i z dużym zaangażowaniem. Tematyka jest dość specyficzna, więc nie jest to lektura dla każdego. Sięgając po W cieniu zbrodni M.C. Beaton, moim zdaniem, czytelnik ma do czynienia z komedią kryminalną. Nie jestem pewna, czy jest to komedia, jednak lekki humor jest zauważalny. Powieść została napisana w podobnym klimacie co Za wcześnie na śmierć, jednak różnią się charakterem i podejściem głównych bohaterów do rozwiązania zagadki. Nie czytałam pierwszego, jak i ostatniego tomu serii, jednak koniecznie muszę po nie sięgnąć i Wam również je polecam, jeśli lubicie taki klimat.

Natalia, Lubię To Czytam

Polecamy inne powieści M.C. Beaton: