Mikołajek okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Szczęście Mikołajka, Anne Goscinny

Przygody Mikołajka i jego niezawodnych kolegów – Joachima, Euzebiusza, Maksencjusza, Alcesta i Ananiasza – bawią polskich czytelników już od pół wieku! To najpopularniejsze łobuziaki w historii literatury dziecięcej. Seria o ich przygodach wciąż się rozwija, a niedawno w kinach premierę miał film zatytułowany Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?, na którego podstawie powstała również i nowa książka Szczęście Mikołajka.

Zarys fabuły książki Szczęście Mikołajka

René Gośscinny i Jean-Jacques Sempé opowiadają Mikołajkowi o swoim dzieciństwie, młodości i niełatwych początkach kariery. Dzieli ich wiele różnic, ale nie przeszkadzają im one w rozwijaniu wspaniałej przyjaźni i tworzeniu niezwykłych projektów. Z książki Szczęście Mikołajka dowiemy się, jak mógłby swoich Autorów postrzegać sam młody bohater, a jak powszechnie wiadomo – Mikołajek ma nie lada wyobraźnię.

Recenzja książki

Tytuł Szczęście Mikołajka to bardzo oryginalna powieść. Jest ona skierowana nie do nas, czytelników, a do samego bohatera tej historii, czyli Mikołajka. Oczywiście nie zabrakło w niej również komentarzy młodego bohatera, który każdą sytuację potrafi dopasować do jakiegoś wydarzenia z własnego życia. 

Książka dla dzieci i młodzieży jest pięknie wydana, ma twardą oprawę i świetną szatę graficzną. Zdobi ją wiele kolorowych ilustracji, które przyciągają wzrok i umilają lekturę. Umieszczone w niej rozdziały są krótkie, ale konkretne. Ich motywem przewodnim są rozmowy głównego bohatera z autorami jego pełnych dobrego humoru, czarujących przygód. 

Pomysłodawczynią publikacji Szczęście Mikołajka jest Anne Goscinny. To córka jednego z twórców, która w przystępny sposób opowiada o życiu ojca i narodzinach jednej z najpopularniejszych postaci współczesnej literatury dziecięcej.

Przygody Mikołajka są ciekawe, pełne dobrego humoru, a przy tym nie brakuje w nich mądrości. Zawsze mają jakieś wartościowe przesłanie. Beztroskie dzieciństwo w małym francuskim miasteczku przypomina mi moją własną młodość i to, jak w szkole podstawowej chłopcy byli pomysłowi w łobuzowaniu. Zawsze było u nas bardzo wesoło. Obecnie natomiast serię o Mikołajku uważam za doskonałą lekturę familijną, którą z przyjemnością czytam z własnymi dziećmi. Taką radość sprawiła nam również lektura książki Szczęście Mikołajka, po skończeniu której wiemy na pewno, że koniecznie musimy obejrzeć również film. To niezwykle przyjemne i ciekawie pomyślane uzupełnienie serii.

Miye’s Imaginations

Polecamy inne książki z serii o Mikołajku: