Suplementy okładka
Recenzje

Suplementy, Paulina Ihnatowicz

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby bezpiecznie i skutecznie wspierać swój organizm

Coraz częściej słyszy się o suplementach diety. Stają się one coraz bardziej popularne. A czym w ogóle są? Suplementy diety to środki spożywcze, których zadaniem jest uzupełnienie codziennych posiłków. To źródła witamin i innych substancji. Nie są jednak lekiem. Są podawane tylko profilaktycznie, w celu wspomagania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Można je kupić w różnych formach – od tabletek, kapsułek, drażetek, po krople i proszki w saszetkach. Na ich temat powstaje coraz więcej książek.

Co nieco o suplementach

Suplementy można podzielić ze względu na skład i ich przeznaczenie. Po pierwsze są suplementy, które nie tylko poprawiają nasze czynności fizjologiczne, ale również pomagają przy niektórych problemach psychicznych. Po drugie są takie, które wprowadza się przy różnych chorobach, nawet nowotworowych. Poza tym są suplementy, które przyjmuje się w czasie ciąży, by przebiegała prawidłowo.

Recenzja książki Suplementy

Ciekawym rozdziałem poradnika Suplementy jest część poświęcona tytułowym suplementom i codziennym naszym problemom, np. z cerą, wypadaniem włosów czy łamaniem paznokci, zaparciami i biegunkami. Bez względu jednak na to, z jakiego powodu chcemy je stosować, należy skonsultować się z lekarzem. Są bowiem takie suplementy diety, które można ze sobą łączyć, a są takie, których nie można. W książce tej bardzo zainteresował mnie również rozdział poświęcony przepisom na przeziębienie, zwiększenie odporności i na trawienie.

O czym jest poradnik?

Książka Suplementy dostarczy wielu informacji o roli poszczególnych witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Autorka, Paulina Ihnatowicz, zwraca uwagę na to czym są, a czym nie są suplementy i czym kierować się przy ich wyborze. Należy również pamiętać, że to, co kupimy w aptece, nie zastępuje nam żywności. Suplementy są jedynie dopełnieniem naszych posiłków. W ostatnim rozdziale poradnika Suplementy autorka podaje konkretne firmy i rodzaje suplementów. Radzi je wybierać z głową, bowiem nie wszystkie są dla każdego. I pomimo że nie są lekami, warto przed ich spożyciem skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Poradnik Suplementy to skarbnica wiedzy o witaminach i składnikach mineralnych. Znajdziemy tutaj wiele przydatnych informacji i wskazówek o ich przeznaczeniu.

Podsumowanie recenzji

Książka napisana jest po części jako podręcznik zawierający podstawowe zagadnienia i wytyczne WHO, a po części ma ona formę poradnika i przewodnika po świecie suplementów. Poradnik dał mi odpowiedź na wiele moich pytań, głównie jeśli chodzi o cerę, włosy i paznokcie, ale również na temat zdrowia psychicznego. Gdy w naszych organizmach jest złe stężenie witamin i składników mineralnych, to czujemy się wiecznie zmęczeni i przygnębieni. To z kolei wpływa na jakość naszego życia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Poradnik Suplementy zawiera wiele przywołań z prawa farmaceutycznego. Mimo to napisany jest w sposób łatwy i zrozumiały dla każdego. Ma również liczne tabele, co na pewno ułatwia czytanie tego typu książek.

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku

Polecamy inne poradniki z kategorii domowa medycyna: