Róża Napoleona, okładka
Literatura piękna Recenzje

Róża Napoleona, Jacobine van den Hoek

Lubię powieści historyczne, w których fikcja przeplata się z autentycznymi wydarzeniami. Dlatego chętnie sięgnęłam po książkę Jacobine van den Hoek Róża Napoleona. Ukochana pierwsza żona Napoleona znana jest chyba wszystkim. Józefina de Beauharnais to największa miłość Napoleona Bonapartego. Jej imię podobno miał nawet szeptać na łożu śmierci, choć ich związek był uznawany co najmniej za burzliwy. Sam Napoleon jest przecież jedną z najbardziej znanych i barwnych postaci w historii. Kobieta, która zawładnęła jego sercem również do dzisiaj jest niejako słynna i także odegrała znaczną rolę.

Wyjątkowa i przejmująca opowieść

Rodzina zebrała się u nas, przepełniona radością i dumą z Napoleona, choć wesoły nastrój mąciła obawa, że odegram ważną rolę podczas koronacji. Niepokojem napawał ich fakt, że wśród narodu cieszę się co najmniej taka samą jak on, jeśli nie większą, popularnością. Myśl, że muszą się kłaniać i dygać przed kreolską dziwką, budził w nich odrazę.

Ich historia do tej pory rozbrzmiewa i będzie brzmieć pewnie jeszcze przez wieki…
Róża Napoleona to bardzo wyjątkowa opowieść. Historia opowiedziana przez autorkę mnie wręcz uwiodła. Pozwoliła na lepsze poznanie realiów ówczesnych czasów, gdzie kobiecie nie było wolno lub nie wypadało jej robić różnych rzeczy. Świat mężczyzn jest zupełnie inny, sprowadzany do prozaicznych czynności. Kobiety jednak myślą inaczej…

To książka o codzienności, o walce o przetrwanie, o zapewnienie najbliższym bezpieczeństwa w czasie rewolucji. Traktuje także o miłości, zazdrości, zdradzie, niewoli i o chęci zdobycia władzy za wszelką cenę. Nie można się nudzić w czasie lektury. Tym bardziej, że fabuła prowadzona przez autorkę zmieniała co jakiś czas akcję. Co więcej, postacie są rewelacyjnie wykreowane. Ponadto ciekawe zwroty akcji wyzwalały wiele emocji.

Róża Napoleona – powieść historyczna

Marie-Josèphe Rose Tascher de la Pagerie (późniejsza Józefina), jest żoną Aleksandra de Beauharnais. Nie mieszka jednak z mężem, gdyż są w separacji. Kobieta mieszka z córką Hortensją i niewolnicą Eufemią na Martynice. Syn Eugeniusz jest w szkole opłacanej przez ojca. Jednak, z powodu zamieszek na wyspie, Marie-Josèphe Rose postanawia wyjechać ponownie do Paryża i zamieszkać chwilowo u przyjaciół. Tam nie są bardziej bezpieczni, wręcz przeciwnie, bo właśnie zaczęła się rewolucja francuska. Kobiecie może grozić nawet więzienie i gilotyna. Józefina widziała nawet śmierć Marii Antoniny, więc zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Jednak nie myśli o sobie, ale o bezpieczeństwie swoich dzieci.

Bębny ponownie zaczynają cicho dudnić. Kat jeszcze trochę przesuwa deskę, do której przywiązano Marię Antoninę, i jej głowa znajduje się teraz dokładnie pod ostrzem gilotyny. Dźwięk werbli staje się głośniejszy, nasila się, publiczność milknie. Kat luzuje miecz gilotyny i bębny cichną.

Napoleon Bonaparte

W tym samym czasie Napoleon – młody wojskowy szuka dla siebie miejsca. Jest bardzo zdolny i ma zmysł strategiczny. Często jednak popada w depresję i czuje się zagubiony w tym świecie, więc być może dlatego trudno mu osiągnąć sukces. Nie poddaje się i na swój sposób dąży do tego, żeby wreszcie go docenili inni. Powoli wreszcie udaje się mu udowodnić, że będzie dowódcą, dzięki któremu uda się pokonać każdego wroga Francji.

Napoleon bierze głęboki oddech i robi powolny wydech. To stanie się jutro o siódmej. Jest podekscytowany, ale będzie dzielny. Silny. Dla matki na Korsyce, ponieważ ojciec nie żyje.

Spotkanie z przeznaczeniem

Gdy na swojej drodze Napoleon spotyka Marie-Josèphe Rose, od pierwszej chwili jest zafascynowany kobietą. Chce za wszelką cenę zawrzeć z nią bliższą znajomość. Mimo wielu przeciwności losu, na które oboje trafiają, ich życie zmienia się diametralnie. Jednak może nie do końca tak, jak sobie wymarzyli. Zresztą każde z nich miało zupełnie inne oczekiwania. Jakie? To już sami sobie poczytajcie. Naprawdę warto! Róża Napoleona to powieść historyczna, ale nie tylko, mnie się podobała i z przyjemnością ją polecam.

Myszka