Nowe opowieści z Doliny Muminków, okładka
Polecamy Recenzje

Nowe opowieści z Doliny Muminków

Zaiste najprawdziwszą magią literatury jest to, że wielkie i niezapomniane dzieła wciąż żyją… Żyją tak za sprawą oryginalnych wydań oraz ich kolejnych wznowień. Ponadto za sprawą kontynuacji pisanych już ręką innych autorów, ale bazujących wciąż na wyjściowych opowieściach. Tak ma się rzecz ze słynnymi bajkami Tove Jansson o Muminkach, które dziś pojawiają się w naszym kraju za sprawa premiery książki Nowe Opowieści z Doliny Muminków.

Na podstawie opowiadań Tove Jansson

Jako słowo się rzekło, mamy do czynienia z nowymi historiami o przygodach i losach przesympatycznych Muminków. Opowieści zostały oparte na dawnych opowieściach Tove Jansson i zarazem serwują nam coś pięknie nieznanego i zaskakującego. Otóż na kartach Nowych Opowieści z Doliny Muminków znajdziemy cztery niepublikowane dotąd w naszym kraju opowiadania. Morska wyprawa Muminka, Muminek i pierwszy śnieg, Muminek i ostatni smok oraz Topik i Topcia przybywają do Doliny Muminków. Każde jest pięknym, klimatycznym, wspaniałym opowiadaniem. Muminek, Mamusia Muminka, Tatuś Muminka, Włóczykij i Mała Mi. To właśnie barwne losy tych doskonale nam wszakże znanych bohaterów wypełniają kolejne strony tej pięknie wydaje książki.

Przygody Muminków

I tak też oto udamy się tu wraz z Muminkiem i jego przyjaciółmi w daleki rejs statkiem stworzonym przez Tatusia Muminka. Przyniesie im wiele niezwykłych przygód… Odbędziemy przezabawną i zaskakującą swoim przebiegiem lekcję jazdy na nartach, której doświadczy oczywiście sam Muminek… Następnie będziemy świadkami rodzącej się przyjaźni pomiędzy Muminkiem i schwytanym przez niego przypadkowo małym smokiem… Wreszcie dowiemy się tego, czego poszukuje w Dolinie Muminków para niezwykłych i zabawnie mówiących malutkich wędrowców. Podróżują oni z piękną walizeczką. Każda z zawartych tu historii jest na swój sposób inną. Czasami wypełnia ją magia przygody i dalekiej podróży, innym razem piękno natury i to, co może ona sobą zaoferować. Niekiedy zaś życiowa mądrość o wartości przyjaźni, która może pokonać wszystko. Każdą cechuje zaś niezwykle urokliwy, familijny klimat, który najmłodszych urzeknie od pierwszych chwil spotkania z Nowymi opowieściami z Doliny Muminków. Dorosłych poruszy nostalgicznymi wspomnieniami z ich dzieciństwa.

Magia świata w Nowych opowieściach z Doliny Muminków

W opowieściach tych znajdziemy również wielkość bajkowej twórczości Tove Jansson. Stworzyła ona magiczny świat niezwykle sympatycznych Muminków. Nadała im ludzkie cechy charakterów oraz wplotła w ich codzienność życia zwykłe sprawy każdego z nas. Chwile rodzinnego szczęścia, piękno nawiązywanych przyjaźni, poszukiwanie kolejnych przygód i wyzwań. Tym samym jest to uniwersalna, mądra i zawsze bezpieczna dla dziecka bajka. Uczy dobrego i szczęśliwego życia – tak samego Muminka, jak i czytelników. Jeśli o bajce mowa, to nie mogło zabraknąć tu wspaniałych, malowniczych, zapierających dech w piersi ilustracji. Te stworzyła tutaj znakomita artystka w osobie Mayi Jönsson. Dała nam magię lekkiej i niezwykle płynnej kreski. Pomadto emocje na twarzach bohaterów, piękno baśniowych krajobrazów i wspaniałe kolory. Przywodzą one na myśl świat sennych marzeń. To wszystko w połączeniu z jakością wydania tej książki wywiera naprawdę niezwykły, finalny efekt.

Wartości uniwersalne

Każde dziecko powinno poznać świat Muminków… Powinno z uwagi na piękno, mądrość i atrakcyjność opowieści o tych sympatycznych postaciach. Od tylu już lat wciąż nas ciekawą, intrygują, bawią i nierzadko skłaniają do tego, by spojrzeć na nasze życie z nieco innej perspektywy. Gdzie liczy się tak naprawdę to, co jest i być powinno najważniejszym – rodzina, dom, przyjaciele, piękno natury. I dlatego też możemy się tylko cieszyć, że oto pojawiają się w naszym kraju właśnie takie książki jak Nowe opowieści z Doliny Muminków. Takie lektury pozwalają nam poznać i przypomnieć sobie o tym, jak wspaniałym było i jest dzieło Tove Jansson.

Podsumowanie

Słowem podsumowania – książka pt. Nowe Opowieści z Doliny Muminków, to rzecz wspaniała, pięknie wydana i oferująca magię klasycznej bajki, gdzie nie ma zła, gdzie króluje dobro i gdzie płynący z danej historii morał dotyka sobą zawsze tego, co najważniejsze w życiu. I dlatego też z jak największym przekonaniem polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – czy to wspólnie z waszymi dziećmi, czy też samemu, by w ten sposób odnaleźć w sobie dziecko. Polecam.

Urszula Janiszyn,

I, po lekturze…

Polecamy inne książki o Muminkach: