Niesforne ziarenko, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Niesforne Ziarenko i straszny wieczór, Jory John, Pete Oswald

Halloween to doskonała okazja do zabawy. W wielu miejsca odbywają się wówczas bale, których częścią jest przebranie oraz… dobra zabawa. To okazja do spotkania się z przyjaciółmi lub do zawarcia nowych znajomości, do odprężenia się, potańczenia, a także zjedzenia czegoś dobrego. Ewentualnie do zrobienia komuś nieszkodliwego psikusa. Szkoda, by taką dobrą zabawę zakłócił tak nieistotny fakt, jak niezbyt dobre przebranie. Tak naprawdę przecież nie o to chodzi, jak bardzo wymyślny ktoś ma kostium, ale o to, by spotkać się, wspólnie pobawić i pośmiać.

Zarys fabuły

Niestety, Niesforne Ziarenko – bohater książki Niesforne Ziarenko i straszny wieczór –najprawdopodobniej o tym zapomniało. Dlatego też tegoroczne Halloween wcale nie jest dla niego źródłem do radości, a wręcz przeciwnie. Jest bardzo złe, bowiem nie ma pomysłu na kostium, który zwróciłby uwagę wszystkich i odniósł sukces. Utożsamia fantastyczny strój, który spodoba się na polu, gdzie mieszka, z dobrą zabawą. Tymczasem w porównaniu z innymi wszystkie projekty wydają mu się banalne, nudne. Próby przebrania się za ducha, wampira oraz robota okazały się nieudane. Na dodatek ziarenko z nostalgią wspomina przebrania, jakie wymyślali dawniej z kumplami. Niesforne Ziarenko wpada na makiaweliczny pomysł. Postanawia przełożyć Halloween o jeden dzień, by tym sposobem zyskać na czasie. Powiadamia zatem wszystkich, że zbliża się straszna burza z piorunami. A na dodatek w kierunku pola pędzi zgraja żarłocznych wiewiórek gustujących w ziarenkach. Czy jednak zawód innych jest wart tego zyskanego czasu? A może zdarzy się coś co sprawi, że Niesforne Ziarenko zmieni jeszcze zdanie?

Książka pomagająca zrozumieć uczucia

Przekonamy się o tym dzięki znakomitej książce Niesforne Ziarenko i straszny wieczór. Co prawda z motywem Halloween, ale tak naprawdę koncentrującej się na emocjach. Na potrzebie akceptacji oraz pokazującej, że nie warto martwić się błahostkami, a także, że najlepsza zabawa nie jest wtedy, kiedy jesteśmy najlepiej przebrani, ale wówczas, kiedy są koło nas ludzie, których lubimy. Opublikowana nakładem wydawnictwa HarperKids seria o emocjach, której jednym z tomów jest właśnie Niesforne Ziarenko i straszny wieczór, to lektura pomagająca najmłodszym czytelnikom zrozumieć swoje emocje i uczucia. Pozwala dostrzec, że inni również je odczuwają. Pomaga także zastanowić się nad swoimi priorytetami i wartościami, którymi się kierujemy. Jory John i Pete Oswald to duet, który powołał Niesforne Ziarenko do życia. Obdarzył go emocjami, które targają również nami w podobnych sytuacjach. Dlatego książka może być wykorzystywana zarówno w domu, do wspólnej lektury z dzieckiem i omawiania opisywanych sytuacji, jak i w przedszkolu oraz w gabinetach terapeutycznych.

Podsumowanie recenzji

Niesforne Ziarenko tak skoncentrowało się na swoim pragnieniu bycia najlepszym, że zapomniało o dobrej zabawie. A nawet gorzej – brak odpowiedniego przebrania sprawił, że przestał odczuwać radość życia. Całe szczęście, że w otoczeniu Niesfornego Ziarenka był ktoś, kto przypominał mu, co naprawdę się liczy. A chwila zatrzymania i refleksji nad tym, co naprawdę się ważne sprawiły, że zmieniło ono swoje podejście i zaczęło czerpać radość z tego, że może spotkać się z przyjaciółmi. Tej pięknej historii towarzyszą sugestywne ilustracje. Pozwalają one śledzić tekst nawet tym dzieciom, które nie potrafią czytać. Co więcej, twarda oprawa czyni książkę Niesforne Ziarenko i straszny wieczór wytrzymałą. To jest o tyle istotne, że po tę historię będziemy zapewne sięgać wielokrotnie. Chociażby tylko dla przypomnienia.

Justyna Gul,

Qultura słowa

Polecamy inne książki z serii „Smaczna Banda i emocje”: