Miłość to nie grzech
Bestsellery Literatura piękna Recenzje

Miłość to nie grzech, Roma J. Fiszer

Najnowsza powieść Romy J. Fischer Miłość to nie grzech

Roma J. Fiszer jest autorką kilkunastu powieści obyczajowych, których akcję często osadza na ukochanych Kaszubach, lub w Gdyni, gdzie od wielu lat mieszka. Miejsca te znajdziecie między innymi w książkach Chata nad jeziorem, Siedlisko gorących serc czy Amulet.

Miłość nie jest grzechem

Najnowsza powieść autorki Miłość to nie grzech jest kontynuacją Szczęścia pod świerkami, o czym dowiedziałam się już po lekturze. Podczas czytania książki miałam liczne braki fabularne, dlatego Wam polecam czytać tomy we właściwej kolejności.

Miłość to nie grzech
Miłość to nie grzech

Tajemnice przeszłości kontra walka o przyszłość

Niezależna dziennikarka, Elwira Filipska, świętuje właśnie w zajeździe Bory wydanie swojej książki Miłość z „Batorego”. Poruszona listami Zbysława Grażewskiego do jej prababki Apolonii Wenty wyruszyła w swoistą podróż w przeszłość. W odkrywaniu tajemnic Zbysława towarzyszył jej Krzysztof – jego prawnuk. Wspólnie z leśniczym ze Świerków, Elwira poznała zawartość kufrów mężczyzny i odtworzyła rejsy Apolonii i Zbysława na „Batorym”, gdzie zastał ich wybuch drugiej wojny światowej. Zanurzając się w historię miłości swoich przodków, młodzi znaleźli… swoją miłość. A teraz, podczas spotkania autorskiego, Krzysztof niespodziewanie się oświadczył! Czy to nie za szybko?

Elwira jest niespokojnym duchem. Nieustannie przemieszcza się pomiędzy mieszkaniem babci Łucji w Gdyni, leśniczówką w Borach Tucholskich, gdzie pracuje Krzyś, a letniskiem nad jeziorem Mausz, które remontuje. W każdym z tych miejsc toczy się jakby odrębne życie, a jej zadaniem jest okiełznać wyzwania, jakie przed nią stawiają los i bliscy.

Odrobina napięcia

By powieść obyczajowa stała się dla czytelników ciekawsza, autorka wplotła w nią wątek kryminalny – mężczyzn, którzy z wykrywaczem metalu chodzą po tucholskich borach i ewidentnie czegoś szukają… a później wynoszą! W sprawę zostali włączeni przyjaciele Elwiry i Krzysztofa – Eliza i Maks (ich detektywistyczną przygodę z poszukiwaniem zaginionego kuferka możecie śledzić w powieści Klejnoty miłości). Czy uda się rozwikłać ten wątek?

Miłość to nie grzech
Miłość to nie grzech

Miłość to nie grzech – zamiłowanie do historii

Książka Miłość to nie grzech jest niewątpliwą perełką dla miłośników historii, zwłaszcza tej wojennej, a szczególnie dotyczącej Kaszub oraz Gdyni. Babcia Łucja jest historyczką z wykształcenia i zamiłowania. Pragnie postawić przed wnuczką liczne wyzwania i zaszczepić w niej nie tylko miłość do rodzinnych stron, ale też sprawić, by zapragnęła o tym pisać i kolejne pokolenia miały szansę poznać przeszłość oraz prawdę. Staruszka opowiada o Kaszubach, powstawaniu Gdyni i portu, o gdyńskich krzyżach, dawnym kościele w Kolibkach czy niemieckich rabunkach polskich dóbr.

Bratnia dusza

Autorka dużo miejsca poświęciła relacjom międzyludzkim. Czytając o rodzinie Siewierskich w leśniczówce, miałam ochotę przenieść się do nich i poczuć to ciepło, serdeczność oraz wspólnie spędzany czas. Towarzyszenie Elwirze podczas wizyt w Kolonii Sołacz u Elizy oraz jej mamy Kasi i babci Anny to bardzo podobne emocje. Gościnni i ciepli ludzie, chętni do pomocy i kreatywnych działań (o poszukiwaniu przez Annę prawdy o własnym pochodzeniu możecie przeczytać w powieści Kilka godzin do szczęścia). Epizodyczni bohaterowie również chwytają za serce, wnoszą emocje i niespodzianki. Tylko wspomnienie Elwiry o rodzicach i siostrze Ani staje się smutnym wątkiem tej powieści…

Minusy książki Miłość to nie grzech

Tak, przyznaję – sięgnęłam po książkę, nie mając pojęcia, że jest kontynuacją, mimo wszystko czytelnik powinien mieć jakiekolwiek pojęcie o fabule. Ja czułam się zagubiona, a mnogość postaci mnie przytłaczała. Pojawiało się ich naprawdę dużo, nie wiadomo skąd, kto jest kim dla kogo, ani jakie łączą ich relacje. Moim zdaniem wspominanie przynajmniej o części postaci można było pominąć, bo zupełnie nic nie wnosili do tej historii. Chwilami w książce pojawiała się też ogromna chaotyczność i przeskakiwanie z tematu na temat.

Podsumowanie

Miłość to nie grzech to wielowątkowa historia pełna nadziei, marzeń i miłości. Gdzie szczerość, prostolinijność i optymizm stają naprzeciw życiowych klęsk, błędów i upadków. Opowieść poruszająca tematykę wojny, przodków, historii rodzinnego miasta oraz intrygująca tematem muzyki, porcelany czy szyfrowania wiadomości.

Zajrzyjcie do świata Elwiry, zwanej Królewną Śnieżką, i Krzysia, dobrego jak siedmiu krasnoludków.

Ewelina Krzewicka,

Ejotkowe postrzeganie świata

Sięgnij po więcej powieści obyczajowych Romy J. Fiszer