Jak wychować dziecko na fajnego człowieka, okładka
Literatura faktu Recenzje

Jak wychować dziecko na fajnego człowieka, Kaija Puura

Jak wychować dziecko na fajnego człowieka to bardzo interesująca książka. Szczególnie przypadnie do gustu rodzicom, którzy faktycznie chcą zadbać o pozytywne wychowanie swojego dziecka. To także wyśmienite wydanie skierowane do dorosłych współpracujących z młodzieżą jako nauczyciele, pedagodzy i prowadzący koła spotkań.

Jak wychować dziecko na fajnego człowieka – książka dla każdego dorosłego

Warto mieć na uwadze poradniki, które wnoszą coś do życia czytelnika. Taka właśnie jest książka Jak wychować dziecko na fajnego człowieka. Ta propozycja czytelnicza jest napisana w bardzo lekki sposób. Dzięki temu zapoznanie się z nią nie zajmuje wiele czasu. O wiele ważniejsze jest jednak zwrócenie uwagi na to, by zdobytą w ten sposób wiedzę można było od razu wprowadzać w życie. Nie jest to szczególnie skomplikowanym zadaniem, jeśli odpowiednio się do tego zabierze. Kluczowe jest jednak pozytywne podejście do wiedzy, którą Kaija Puura zawarła w tej czytelniczej propozycji.

Pozytywna rozmowa z dzieckiem

Choć rodzice i pedagodzy często mogą być pełni emocji, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, by nie dać się im ponieść. Nie jest to łatwym zadaniem, jednak też nie z kategorii tych nie do zrealizowania. Autorka zwraca uwagę na to, by wspierać dziecko w realizacji jego celów oraz dążeniu do tego, by założone przez niego plany kończyły się sukcesem. Oczywiste jest to, że marzenia, realizacje dziecka mogą się zmieniać. Zadaniem dorosłego nie jest wypominanie mu słomianego zapału. Wręcz przeciwnie – osoba dorosła jako autorytet powinna potrafić nakierować nawet nastolatka na to, w jaki sposób może udać mu się dobrnąć do końca konkretnego zadania.

Dawanie przykładu swoją osobą

Sama teoria niestety nie będzie przynosiła spodziewanych rezultatów. Idealnym rozwiązaniem jest okazywanie na swoim przykładzie, że wykonanie konkretnych zadań, zapanowanie nad emocjami i wspieranie drugiej osoby są normalnymi czynnościami realizowanymi w ciągu dnia. Zmiana swojego zachowania z pewnością nie nastąpi z dnia na dzień. Istotne jednak jest zadbanie o to, by już od teraz próbować zmienić siebie, dawać dobry przykład, a dziecko, czy później także nastolatek, z pewnością docenią i zauważą te starania.

Podsumowanie recenzji Jak wychować dziecko na fajnego człowieka

Jak wychować dziecko na fajnego człowieka, którą napisała Kaija Puura, to niekoniecznie obszerna lektura, jednak najważniejsza jest jej treść. Ta jest niezwykle syntetyczna, a przerywniki między kolejnymi myślami stanowią okładkowe rowery. Takie nawiązanie do szaty graficznej także jest ciekawym rozwiązaniem. Dodatkowo ten środek transportu może symbolizować także stałą drogę, którą należy podążać mimo swojego wieku, gdyż zmiany przez cały czas są możliwe.

Paulina Kwiatkowska

zakochanawksiazkach1991

Polecamy inne poradniki o wychowywaniu dzieci: