Dzieciaki, okładka
Literatura piękna Recenzje

Dzieciaki, Dawid Karpiuk

Dzieciaki Dawida Karpiuka to jedna z możliwości zapoznania się z lekturami, które są ważne społecznie. Z tego też względu w ostatnim czasie postanowiłam sięgnąć właśnie po tę publikację. Jest to jedna z tych książek, które z całą pewnością nie są łatwymi pod względem treści. Wychodzę jednak z założenia, że zawsze warto mieć czas także na takie publikacje. Dzieciaki zostały napisane na faktach. Tym bardziej zdumiewające i dodatkowo zatrważające jest to, co dzieje się od wielu lat. Zwłaszcza że z roku na rok sytuacja może przybierać jeszcze bardziej przerażające przykłady.

Ucieczka w inny świat

Nie sposób nie zgodzić się z tym, iż w przypadku wielu młodych ludzi jedną z opcji, dzięki którym udaje im się choć na moment zapomnieć o bieżących i przeszłych problemach, jest skorzystanie z tego, co oferuje świat używek. Młodzież uważa, że dzięki narkotykom czy alkoholowi ich problemy odejdą w zapomnienie. Bardzo często okazuje się jednak, że jest to tylko chwilowe oderwanie się od codzienności. Bohaterami Dzieciaków zostali także nastolatkowie, których życie opierało się na wspomaganiu się używkami. Czy możliwe jednak było to, by w ten sposób ich życie miało się odmienić? Z pewnością wiele w takim przypadku zależy zarówno od nich samych, jak i pomocy środowiska.

Brak wpływu na swoje życie 

Z racji tego, że bohaterowie Dzieciaków wspominają także swoją przeszłość, bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na dzieciństwo. W okresie przedszkolno-szkolnym nie mieli żadnego wpływu na to, jak miało wyglądać ich życie. To przede wszystkim opiekunowie dzieci zdecydowali się na takie, a nie inne działania. W związku z tym maluchy i nastolatkowie musieli borykać się z tym, co obecnie w dalszym ciągu jest w ich pamięci. Dzieciaki Dawida Karpiukaksiążką, która nie jest przeznaczona do tego, by można zapoznawać się z nią z doskoku. O wiele ważniejsze jest zwrócenie uwagi na to, że bohaterami publikacji nie zostały pojedyncze jednostki. Choć może nam się wydawać, że nie zawsze wypada, to i tak dobrze jest służyć wsparciem i swoją reakcją w przypadku zauważenia niepokojących zdarzeń. Osobiście uważam, że nie jest to lektura dla każdego. Jest ona wyłącznie dla osób, które będą umiały wczuć się w sytuację tych książkowych bohaterów. Autor skupił się na opisaniu kilku sylwetek młodzieży, jednak takich wydarzeń jest jednak o wiele więcej.

Paulina Kwiatkowska

zakochanawksiazkach1991