ŻÓŁĆ, okładka
Literatura piękna Recenzje

Żółć

Żółć to kolejny tom serii „Kolory zła”. I chociaż jest to już czwarty tom, to można książkę tę czytać bez znajomości poprzednich części. Zachęcam jednak po sięgniecie po inne części. Pozwalają one w pełni na poznanie prokuratora Leopolda Bilskiego. W każdym tomie znajdziemy inną sprawę kryminalną i za każdym razem lektura dostarczy Wam dużo emocji.

Zarys fabuły

Akcja książki Żółć dzieje się w Sopocie. W jednym z wynajmowanych mieszkań znaleziono zwłoki mężczyzny z podciętymi żyłami. Początkowo sądzono, że to samobójstwo, ale kolejne ślady wskazują, że to było zabójstwo. Do tego wyjątkowo brutalne, ponieważ ofiara do końca zachowała świadomość i patrzyła na to jak się wykrwawia. Prokurator Leopold Bilski wraz z policjantami Pająkiem i Kitą próbują dotrzeć do prawdy. Okazuje się, że zamordowany mężczyzna to Błażej Konarski, który prowadzi szkołę uwodzenia dla mężczyzn, którzy mają problem w relacjach damsko-męskich. W trakcie śledztwa na jaw wychodzą ciekawe fakty o denacie. O jego tajemnicach oraz o dręczonych przez niego kobietach. Co ma wspólnego gang samochodowy, nielegalne substancje i nocne kluby? Przekonacie się sami.

Żółć – kryminał, który wciąga

Autorka po raz kolejny pokazała, że nie potrafi napisać kiepskiego kryminału. Żółć to wspaniale napisany kryminał, który wciąga właściwie od pierwszej strony. Książka ma wszystkie charakterystyczne cechy dla tego gatunku. Trup, ślepe tropy, tajemnice o zmarłym i niebezpieczne powiązania. A do tego muszę dodać mroczny klimat, który uwielbiam w tym gatunku. Wszystko to sprawia, że książka właściwie jest nieodkładana. Do tego autorka ma ciekawy styl pisania. Z niezwykłą dokładnością opisuje tutaj całą dokumentację. Widać ogrom pracy jaki musiała włożyć autorka w napisanie tej książki. Widać przede wszystkim ogromną wiedzę jeśli chodzi o sprawy medyczne. Akcja książki jest dość dynamiczna. Taka jaką lubię w kryminałach. Cały czas coś tutaj się dzieje i nie ma mowy o nudzie. Rozdziały są krótkie i książkę czyta się bardzo szybko.

Kreacja głównego bohatera

Pani Małgorzata Sobczak wspaniale wykreowała prokuratora Leopolda Bilskiego. Jest on idealnym śledczym. Co ważne jak nikt potrafi łączyć fakty. Ponadto jest wnikliwy i charyzmatyczny. W tej części poznajemy bardziej życie prywatne Leopolda. Osobiście bardzo lubię tego typu kryminały, gdy oprócz kolejnej zbrodni i zagadki kryminalnej do rozwiązania, możemy bardziej poznać głównego bohatera.

Podsumowanie

Żółć to książka, o której długo nie można zapomnieć po jej przeczytaniu. Potrafi wstrząsnąć i wbić w fotel. Nie znajdziemy tutaj wielu trupów i makabrycznego rozlewu krwi, ale i tak jest tu spora dawka emocji. Ta wspaniała seria doczekała się ekranizacji. Jej pierwszą część Czerwień, możemy już oglądać na Netflixie.

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku