W lasach ludzkiego serca, okładka
Literatura piękna Recenzje

W lasach ludzkiego serca, Antje Ravik Strubel

A miejsce każdego jest w środku, w środku każdego pod wirującym niebem

Tym cytatem Antje Ravik Strubel rozpoczyna powieść. W książce W lasach ludzkiego serca poznajemy wielu różnych bohaterów. Ich życiowe sytuacje się różnią, ale wszyscy mają rozterki uczuciowe i próbują poznać samych siebie. Na początku poznajemy Katję i Rene. Przebywają na kempingu w Szwecji. Nocują w tipi, łowią ryby i spędzają czas na łonie natury. Kobiety są parą, jednak już w pierwszym rozdziale powieści Katja wyznaje, że nic już nie czuje do swojej dziewczyny. Dlatego też Rene wzięła łódź i odpłynęła, pozostawiając Katję. Z kolei akcja drugiego rozdziału W lasach ludzkiego serca dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Poznajemy na przykład Emily, która przebywa w Parku Narodowym razem z Leighem. Emily i Leigh w prywatnej rozmowie poruszają temat tożsamości Leigha. Okazuje się, że od jakiegoś czasu czuje się mężczyzną. Rozmawiają o jego problemach związanych z akceptacją przez innych.

Budowa powieści

I tak autorka przez całą powieść W lasach ludzkiego serca snuje historie różnych bohaterów. W efekcie zabiera nas do kilku miejsc, między innymi do Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Na początku każdego rozdziału jest informacja, gdzie obecnie się znajdujemy. Co więcej, bohaterowie przebywają w różnych miejscach z różnymi ludźmi. Książka ma głębokie przesłanie. Tytułowy las nosi w sercu każdy z bohaterów. Zmierza się ze swoimi słabościami, problemami. Walczy z ciemnościami. Stara się poznać siebie i znaleźć odpowiednie miejsce w świecie. Bohaterowie mierzą się z problemami dotyczącymi ich seksualności oraz pochodzenia.

Podsumowanie

Antje Ravik Strubel napisała głęboką książkę o intymności i szukaniu miejsca na ziemi. Stare wzorce są tu nieaktualne. Pojawiają się związki homoseksualne oraz związki z osobami transpłciowymi. Powieść jest ciekawa i wciągająca, ale nie czyta się jej łatwo. Jest wiele miejsc i bohaterów, trzeba mocno skupić się na treści. Ja osobiście polecam tę pozycję.

Zaczytana