Skwaszone winogrono, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Skwaszone Winogrono, Jory John, Pete Oswald

Książka dla dzieci pod tytułem Skwaszone Winogrono jest bestsellerem „New York Timesa”. Nie bez powodu. To świetna opowieść, która jednocześnie bawi i uczy.

Zarys fabuły

Jory John i Pete Oswald w książce Skwaszone Winogrono poruszają temat emocji, komunikacji i przebaczenia. Tytułowe Winogrono na początku jest słodkim owocem, życzliwym dla innych. Ma wielką i kochającą się rodzinę. Bohater bawił się z najbliższymi, spędzali razem czas. Pewnego dnia Winogrono zaprosiło przyjaciół na urodziny, ale… nikt nie przyszedł. Zawiedzione, smutne i złe stało się skwaszone i zrzędliwe. Winogrono było dla wszystkich niemiłe, przez co nikt nie chciał z nim spędzać czasu. Miało jednego przyjaciela, który był tak samo skwaszony. Tytułowy bohater spóźnił się raz na spotkanie z tym przyjacielem, z nie swojej winy. Jednak kolega obraził się na Winogrono, któremu zrobiło się przykro i który uświadomił sobie, że sam tak tratuje innych. Bohater zaczął powoli zmieniać swoje nastawienie do świata. Zauważył, że nikt nie przyszedł na urodziny, bo na zaproszeniu napisał złą datę. Postanowił odnowić kontakty ze znajomymi i znów był miłym, pozytywnie nastawionym do świata Winogronem.

Recenzja książki

Krótka książka Skwaszone Winogrono to świetna pozycja dla młodych czytelników. Tekst współgra z ilustracjami, jest ich uzupełnieniem, ale dodatkowo dzieci mogą rozwinąć przygody bohaterów, opierając się na rysunkach. Fabuła bajki jest chwytliwa i prosta w zrozumieniu. Pozwala oswoić się z negatywnymi uczuciami, poucza, ale też bawi, dzięki śmiesznym sytuacjom i towarzyszącym im rysunkom. Myślę, że bajka spodoba się też dorosłym czytelnikom.

Podsumowanie recenzji

Książka Skwaszone Winogrono jest bardzo dobrym przykładem publikacji, która uczy poprzez dobrą zabawę. Dzięki pięknym ilustracjom dzieci mogą tworzyć własne historie, a z samej opowieści płynie wspaniałe przesłanie, które pozwolę sobie zacytować: Jeśli patrzysz na wszystko w odpowiedni sposób, a do tego pamiętasz o tym, by być uważny, dobry dla innych, wdzięczny, wyrozumiały i gotowy co nieco wybaczyć, życie naprawdę może być całkiem słodkie. Podsumowując, zachęcam wszystkich do przeczytania tej lektury.

Zaczytana

Polecamy inne książki z serii „Smaczna Banda i emocje”: