Skradzione lato okładka
Literatura piękna Recenzje

Skradzione lato, Grażyna Jeromin-Gałuszka

Najnowsza powieść Grażyny Jeromin-Gałuszki

Już sam tytuł powieści Skradzione lato jest intrygujący i zastanawiający. Bo czy lato można zatrzymać, ukraść, mieć tylko dla siebie?

Akcja powieści rozgrywa się we wsi Rogożce, gdzie mieszkają siostry Rajka i Weronika. Kiedy w tragicznym wypadku giną ich rodzice, życie dziewczynek zmienia się diametralnie. Trafiają pod opiekę swojej nieczułej, bezwzględnej i bezlitosnej babki Klotyldy. Aby jakość egzystować w tym świecie, niemającym nic wspólnego z biednym materialnie, ale szczęśliwym uczuciowo dzieciństwie, siedmioletnia Rajka ucieka w świat bajkowości i magii, a dokładniej w strefę swojej wyobraźni. To właśnie tam czuje się bezpiecznie. Natomiast jej siostra Weronika szuka kandydata na męża, który też ma uwolnić ją spod opieki nieczułej babki.

To jest jedna część powieści Skradzione lato. Natomiast w drugiej czytelnik pół wieku później poznaje młodą dziennikarkę Kirę, która, szukając materiałów do nowego tematu, w jednej z gazet natrafia na historię sprzed lat – historię zaginionych dziewcząt. Czy Kirze uda się odkryć, co tak naprawdę wydarzyło się przed laty?

Książka Grażyny Jeromin-Gałuszki Skradzione lato

Skradzione lato to powieść wielowątkowa, osadzona w dwóch platformach czasowych
i historycznych. Niby niezbyt odległych czasowo, ale bardzo różnych pod względem społeczno-politycznym. Grażyna Jeromin-Gałuszka idealnie przeplata akcję powieści między współczesnością, a latami 60. i 70. ubiegłego wieku. To przeniesienie w czasie, który przeminął, dla niejednego czytelnika stanie się sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa, młodości, wciągnie
w akcję, pozwoli przypomnieć i przeżyć raz jeszcze klimat tamtych socjalistycznych lat.

Autorka na stronach powieści w sposób wyjątkowy i subiektywny namalowała słowem mazurską wieś. Na uwagę zasługują przepiękne opisy krajobrazów, przy których człowiek odpoczywa i się relaksuje. To właśnie tutaj czytelnik uświadamia sobie, jak ważny wpływ na życie, zdrowie czy dobre samopoczucie ma przyroda.

Podsumowując, Skradzione lato to powieść obyczajowa o trudnych relacjach międzyludzkich, o równie trudnej rodzinnej miłości i więzach wśród bliskich. Najnowsza pozycja w dorobku literackim Grażyny Jeromin-Gałuszki to książka pełna rozmaitych emocji i niespodziewanych zdarzeń. Polecam.

Katja,

Książkowe wieczory u Katji