Jestem twoją córką okładka
Literatura piękna Recenzje

Jestem twoją córką, Anna Karpińska

Czy jesteśmy gotowi na to, że zatajona prawda odmieni nasze życie?

To zdanie umieszczone na okładce książki Jestem twoją córką wzbudza zainteresowanie, intryguje, uruchamia wyobraźnię. Potencjalny czytelnik zastanawia się, jakąż to historię autorka opisała na kartkach powieści. Ci, co znają twórczość Anny Karpińskiej, wiedzą, że będzie to kolejna duchowa  uczta. Z kolei ci, co po raz pierwszy sięgną po książkę pisarki, będą z pewnością usatysfakcjonowani i chętnie przeczytają inne jej powieści. Aczkolwiek zdradzę, że Jestem twoją córką w rankingu „najciekawszych” książek autorki uplasowałaby się – jeśli nie na pierwszym miejscu – to na pewno bardzo wysoko.

Każda rodzina ma swoje tajemnice, które najczęściej wychodzą na łożu śmierci któregoś z członków rodziny. Często bywają bardzo niewygodne i są ogromnym zaskoczeniem dla najbliższych zmarłego. Jednak co wtedy, kiedy postawiono nas przed faktem dokonanym?

Recenzja książki Jestem twoją córką

Fabuła powieści rozpoczyna się bardzo ciekawym prologiem, który jest zaproszeniem czytelnika do poznania historii Weroniki, jej rodzeństwa, Blanki oraz Marty. W testamencie głowy rodziny, Sambora Jaremy, pojawiają się informacje, które zaskakują, wręcz szokują jego najbliższych… Okazuje się bowiem, że do spadku po nim uprawnieni są nie tylko żona i trójka dorosłych dzieci, ale także nieznana im jego druga córka, Dobrosława. Rodzeństwo stara się odnaleźć przyrodnią siostrę, jednak pojawiają się kłopoty, a na jaw wychodzą skrywane tajemnice. Jak potoczą się losy bohaterów, jak Weronika i Dobrosława odnajdą się w tej sytuacji?

Autorka w powieści Jestem twoją córką mocno nakreśla relacje rodzinne. Książka przedstawia wydarzenia z punktu widzenia dwóch osób – kobiet, które spotykają się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Nie będę tutaj zdradzać tajemnicy, jednak powiem, że ich z pozoru poukładane życie, wywrócono do góry nogami.

Anna Karpińska przyzwyczaiła czytelnika do historii, które są ciekawe i niecodzienne, poruszające trudne i niebanalne tematy. Autorka nie boi się pisać o tym, co jest niełatwe, niewygodne, nieraz zamiatane pod dywan. Przedstawia losy rodzin, takie jakie są naprawdę, takie w odcieniach biało-czarnych i w smakach słodko-gorzkich.

Jestem twoją córką to piękna historia o trudnej miłości, o życiu w kłamstwie, o poświeceniu i o niespełnionych pragnieniach, o ukrywaniu prawd, które przewracają życie potomkom. Karpińska podkreśla rolę zaufania – w rodzinie i wśród najbliższych.

Jestem twoją córką – najnowsza powieść Anny Karpińskiej

Czy przyrodni bracia zaakceptują pojawienie się siostry, czy rodzina pogodzi się z przeszłością i z tym, że oczekiwany spadek musi zostać podzielony na jedną osobę więcej?

Na kartach powieści Jestem twoją córką jesteśmy świadkami przyjaźni bohaterów, akceptacji odnalezionej siostry i narodzin siostrzanej miłości. Będziecie się zastanawiać, czy taka historia mogła zdarzyć się w rzeczywistości? Pewnie tak, bo życie jest nieprzewidywalne, nieobliczalne i zawsze pisze swoje scenariusze, niekoniecznie zgodne z naszymi przewidywaniami i oczekiwaniami. Przekonacie się o tym, czytając powieść Jestem twoją córką. Anna Karpińska potrafi mocno „narozrabiać” piórem w życiorysach bohaterów. Jak się okazuje – „oczywista oczywistość” wcale nie jest taka oczywista. Jak potoczą się losy kobiet, czy w ich życiu pojawi się kolejna… tajemnica? 

Uważam, że Jestem twoją córką jest powieścią, której warto i trzeba poświęcić parę godzin z coraz dłuższych już jesiennych wieczorów. Życie potrafi przynieść wiele niespodzianek, niekoniecznie takich, na które czekamy. Potrafi wstrząsnąć i mocno zaskoczyć. Brawa Annie Karpińskiej należą się za styl, język i pomysł na fabułę, która utkana jest z trudnych, skomplikowanych rodzinnych spraw.

Katja,

Książkowe wieczory u Katji

Sprawdź inne powieści obyczajowe Anny Karpińskiej