Prawnik z Lincolna okładka
Literatura piękna Recenzje

Prawnik z Lincolna, Michael Connelly

Michael Connelly jest autorem ponad sześćdziesięciu książek. Specjalizuje się w kryminałach, za które był wielokrotnie nagradzany, również za debiut Czarne echo. Na podstawie serii z Harrym Boschem powstał nawet serial.

Prawnik z Lincolna – klasyka amerykańskiego kryminału

Prawnik z Lincolna jest pierwszym tomem cyklu, którego bohaterem jest Michael Haller. To rozchwytywany i charyzmatyczny adwokat z Los Angeles, który często nie ma czasu na posiłek, wciąż przemieszczając się między kolejnymi punktami na mapie miasta. Dlatego też sporą część obowiązków, a nawet spotkań, odbywa i załatwia właśnie podczas podróży, w końcu ma szofera!

Haller często jest obrońcą uciśnionych: narkomanów, morderców, prostytutek. Zatracając się w pracy zapomina nawet o swojej ośmioletniej córce, może nie tyle zapomina, co nie ma dla niej czasu…

Napięcie rośnie

W Prawniku z Lincolna Haller ma za zadanie bronić Louisa Rouleta, oskarżonego o gwałt i brutalne pobicie. Mężczyzna jest pośrednikiem nieruchomości i stać go na najbardziej wziętego prawnika w mieście, wszak liczy się tylko niewinność i wolność. W toku śledztwa, w którym Hallerowi pomaga przyjaciel-detektyw okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka oczywista i łatwa… A z czasem na jaw wychodzi związek z innym śledztwem, które adwokat prowadził kilka lat wcześniej. Wszystko się jednak komplikuje, pojawiają się szantaż i groźby…

Prawnik z Lincolna, Michael Connelly

Plusy i minusy książki Prawnik z Lincolna

Dawno żadna książka tak mnie nie wymęczyła. Prawnika z Lincolna czytałam tydzień z winy pierwszych stu pięćdziesięciu stron, gdyby nie one poszłoby znacznie szybciej i przyjemniej, bowiem później trudno było książkę odłożyć. Niestety, początek nie dla mnie… Potem to już raj dla wielbiciela kryminałów, choć raczej tych w starszych klimatach. Liczne zwroty akcji, kłamstwa, naciąganie prawdy, analiza detali a w tle wiele innych, drobniejszych spraw, współczesnych i z przeszłości.

Autor wielokrotnie mnie zaskoczył a już finał wątku Rouleta – majstersztyk! Dobrze że jakoś przetrwałam początek… Dalsze losy Michaela Hallera możecie śledzić w kolejnych tomach cyklu: Ołowiany wyrok, Oskarżyciel oraz Piąty świadek.

Podsumowanie

Prawnik z Lincolna to misternie skonstruowana historia o prawniczych intrygach i kombinacjach, które są chlebem powszednim w świecie bogaczy, gangów, niebezpieczeństw, układów i układzików oraz nielegalnych interesów. Świetne zaskoczenia, niebanalne rozwiązania, intrygujące śledztwa a do tego czarny humor, morderstwa, narkotyki i matczyna miłość. Polecam!

Ewelina Krzewicka,

Ejotkowe postrzeganie świata