Point of Retreat okładka
Bestsellery Literatura piękna Recenzje

Point of Retreat, Colleen Hoover

Są różne oblicza miłości. Miłość macierzyńska, miłość dziecka do rodziców, miłość do męża czy żony. Niektórzy kochają z przywiązania do kogoś, inni ponad wszystko. Tacy potrafią poświęcić wiele i zrobić wszystko, byle tylko uszczęśliwić drugą połówkę serca. Dbają o związek, a gdy z jakichś powodów braknie im tej drugiej osoby, wali się cały świat i nic dla nich nie ma już sensu. A jak jest z miłością Layken i Willa?

Druga część serii Slammed

Layken Cohen i Will Cooper to bohaterowie drugiego tomu pt. Point of Retreat, kontynuacji bestsellera Slammed. W części pierwszej byliśmy świadkami, jak rodziło się uczucie między nastolatkami. Oboje stracili swoich rodziców. Will wychowuje samotnie od trzech lat brata. Natomiast Layken straciła ojca ponad rok temu, a matkę niedługo później. Również podjęła się opieki nad młodszym bratem. I chociaż nie jest łatwo być jednocześnie i rodzicem, i starszym bratem czy siostrą, starają się jak mogą wychować rodzeństwo.

Julia to matka Layken. Tuż przed śmiercią wykonała papierowe gwiazdki, na których znajdywały się różne cytaty i rady dla pary zakochanych, gdy ich związek będzie przechodził kryzys. Prezent ten mieli wspólnie otworzyć, gdy Will uzna, że jego dziewczyna jest na to gotowa. Do wazy z gwiazdkami dołączony był również list, którego treść wywołała u mnie wielkie wzruszenie.

Nad związkiem Willa i Layken zbierają się czarne chmury. Na jednym z wykładów chłopak spotyka swoją dawną miłość. Nie wie, czy mówić o tym Layken, czy jednak zataić ten fakt, ponieważ dla niego tamten związek już dawno przestał mieć znaczenie. Vaughn zostawiła Willa w najgorszym momencie jego życia i nie chce już „wchodzić dwa razy do tej samej rzeki”. Niestety, ale prawda zawsze wypłynie na wierzch i Layken wkrótce odkryła, że jej chłopak widuje się ze swoją eks. Wpada w rozpacz i nie potrafi już ani zaufać, ani wysłuchać wyjaśnień. I po części muszę przyznać, że ma rację. Czy Willowi uda się naprawić to, co zniszczył? I czy Vaughn to jedyny ich problem? Przekonacie się sami.

Bohaterowie Point of Retreat

Książka Point of Retreat należy do tych, co sama się czyta. I nie chodzi o jej gabaryty, ale o lekkie pióro Colleen Hoover połączone z dostarczeniem czytelnikowi wielu emocji. Powieść potrafi wywołać wzruszenie i łzy. Spowodować, że na sercu robi się ciężko.

Bohaterowie Point of Retreat zostali świetnie wykreowani. Spodobała mi się postać Julii, która była inteligentną osobą i wspaniałą matką. Tak bardzo kochała swoją córkę, że postanowiła być jej pomocną nawet po swojej śmierci. Cytaty znajdujące się na gwiazdkach były dobrymi radami na czas kryzysu w związku. A skąd Julia wiedziała, że w ogóle będzie się źle działo w życiu Layken? Bo takie jest życie. Każdy związek wcześniej czy później przechodzi swoją próbę.

Will z kolei to chłopak, w którym nie sposób się nie zakochać. Przystojny, opiekuńczy, wie czego chce. Potrafi zająć się młodszym rodzeństwem i pogodzić role rodzica i brata. Wobec Layken zachowuje się bardzo odpowiedzialnie. Nie chce nigdzie się śpieszyć, a jego miłość jest w stanie pokonać wszystko.

Bestsellerowa trylogia Colleen Hoover z gatunku New Adult

Point of Retreat to historia dwójki młodych ludzi, która nie jest łatwą opowieścią. Layken i Will muszą przejść przez ciernistą drogę, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę do siebie czują. Książka Colleen Hoover posiada także liczne elementy poezji, co sprawia, że uczucie, które jest pomiędzy głównymi bohaterami, staje się bardziej wyczuwalne. Książka Point of Retreat przeznaczona jest głównie dla młodzieży, ale myślę, że starsze czytelniczki również miło spędzą czas z tą lekturą. Ja nie byłam w stanie odłożyć książki, aż nie poznałam jej zakończenia.

Bardzo podoba mi się w powieściach tego typu możliwość zanotowania sobie wielu cytatów, które jak cała opowieść są prawdziwe. Bo przecież główną bohaterką może być każda z nas. Emocje, które towarzyszą, gdy ma się naście lat i kocha się tak naprawdę pierwszy raz zapewne niejedna z nas doświadczyła. I na pewno wtedy przeżywałyśmy wszystko bardziej i łatwo było nas zranić. Tak jest właśnie z Layken.

Cytaty z książki Point of Retreat

„Miłość jest najpiękniejszą rzeczą na świecie. Niestety, jest także jedną z tych, które najtrudniej utrzymać, i jedną z tych, które najłatwiej utracić”.

„Gdybym był stolarzem, zrobiłbym ci okno do mojej duszy. Ale zostawiłbym je zamknięte, więc za każdym razem, gdy próbowałabyś przez nie zajrzeć… widziałabyś tylko swoje odbicie. Widziałabyś, że moja dusza jest odbiciem ciebie”.

„Czasami dwie osoby muszą się rozstać, aby sobie uświadomić, jak bardzo siebie potrzebują”.

„Dopóki cię nie spotkałem, nie wiedziałem, co to jest życie. Nawet nie miałem pojęcia, że w ogóle nie żyłem. Zupełnie jakbyś pojawiając się, obudziła moją duszę”.

Ewelina Gąsiorowska,

Z książką w plecaku

Seria Slammed Colleen Hoover

  1. Slammed
  2. Point of Retreat
  3. This Girl