Duchy kurhanów okładka
Literatura piękna Recenzje

Duchy kurhanów, Magdalena Wala

Nie mam co ukrywać, że najchętniej wybieram książki historyczne na swoje czytelnicze przygody. Mam swoich ulubieńców i muszę przyznać, że wśród nich prym wiodą polskie autorki. Dlatego z ogromną przyjemnością sięgnęłam po najnowszą powieść pani Magdaleny Wali. Duchy kurhanów to nie jest moje pierwsze spotkanie z autorką. Można powiedzieć, że należę do wiernych czytelniczek mających za sobą lekturę wszystkich dzieł pani Magdaleny. Wiedziałam więc, że mogę liczyć na świetną lekturę. Jednakże autorka zaskoczyła mnie niesamowicie, ponieważ oprócz rewelacyjnej fabuły, dostałam solidną porcję historycznych ciekawostek czy faktów, o których nie miałam pojęcia.

Fabuła książki Duchy kurhanów

W Zasławowie dorastają bliźniaczki Sabina i Maria Kalinowskie. Chociaż trwa I woja światowa, dziewczęta prowadzą w miarę normalny tryb życia, przygotowują się do ostatniego roku we lwowskim gimnazjum. Maria marzy o rozpoczęciu studiów, natomiast Sabina nie ma jeszcze na siebie pomysłu. Ich stabilizację przerywa starszy brak Krzysztof. Oznajmia, że celem ratowania upadającego majątku, Maria musi poślubić jakiegoś bogatego mężczyznę, a Sabina udać się do wybranego przez niego klasztoru. Po cichu liczy on także na to, że umieszczenie Sabiny w klasztorze zapobiegnie ponurej przepowiedni związanej z dwoma kurhanami znajdującymi się w pobliżu ich majątku. Według legendy w kurhanach pochowane są siostry bliźniaczki, a klątwa rzucona przez jedną z nich na drugą przechodzi z pokolenia na pokolenie. Maria i Sabina nie wierzą w te zabobony, ale nie mając też zamiaru poddawać się woli brata, postanawiają rozwikłać rodzinną tajemnicę.

Kiedy jesienią wybuchają walki pomiędzy Polakami a Ukraińcami o Lwów, bliźniaczki postanawiają dołączyć do walczących Polaków. Narażając życie, aktywnie wykonują powierzone im zadania. W czasie jednej z misji Sabina spotyka także tajemniczego mężczyznę, o którym nie potrafi zapomnieć.

Czy w czasie tak niespokojnym jak zawierucha wojenna jest miejsce na miłość? Czy siostry doczekają narodzin niepodległej Polski i uda im się poznać rodzinną historię? Co ukrywa przebywająca w zakonie siostra bliźniaczka ich zmarłej babci? Czy legendarna przepowiednia się sprawdzi?

Najnowsza powieść historyczna Magdaleny Wali

Duchy kurhanów was zaczarują. Pani Magdalena Wala ma niesamowity talent do tworzenia takiego magicznego klimatu, w którym realia historyczne mieszają się ze światem duchów czy miejscowych legend i zabobonów. Stworzona przez nią opowieść jest niesamowicie ciekawa, fabuła wciągająca, ciężko jest się oderwać od czytania. Bohaterki są wyraziste i odważne. Walczą o swoje przekonania, a co najważniejsze, przełamują schematy wynikłe z epoki, w której przyszło im żyć.

Jako wielbicielka historii muszę docenić ogromną wiedzę autorki, ilość przygotowań i pracy włożonej w napisanie książki Duchy kurhanów. Początki tworzenia się polskiej państwowości to okres trudny w naszych dziejach, przez to na pewno niełatwy do przedstawiania. Pani Magdalena Wala robi to jednak z prawdziwą finezją, nikogo nie oceniając, a skupiając się na prawdziwości przekazu. Dodatkowo, ciekawe wątki, rodzinne sekrety, niesnaski, rodzące się miłości sprawiają, że powieść wzrusza, wciąga i intryguje. Koniecznie musicie się sami przekonać o jej wyjątkowości i magii, którą autorka roztacza na kartach Duchów kurhanów.

Gabi Czyta – z pamiętnika Mola Książkowego

Więcej powieści historycznych autorstwa Magdaleny Wali