Życie mimo wszystko okładka
Bestsellery Literatura faktu Recenzje

Życie mimo wszystko, Halszka Witkowska

Życie nie jest łatwe. Każdego dnia musimy mierzyć się z wieloma trudnościami, na przykład z utratą pracy, chorobą dziecka, ze śmiercią bliskiej osoby. Niekiedy z naszymi problemami jesteśmy zupełnie sami i nie widzimy możliwości zmiany swojej sytuacji. Być może w pewnym momencie pojawiają się w naszej głowie myśli, że to nie ma sensu, że łatwiej jest skończyć swoje życie… Jeśli czytasz ten wstęp i myślisz, że właśnie tak jest – chcę Cię zapewnić, że Twoje życie jest ważne, a to, z czym teraz się zmagasz, nie będzie trwało zawsze!

Rozmowy o samobójstwie

Myśli samobójcze to często nadal temat tabu. Boimy się na ten temat rozmawiać, bo często po prostu nie wiemy, jak o tym wszystkim mówić. Łatwiej jest nam ten temat przemilczeć – ale to nie sprawi, że problem zniknie. To nie sprawi, że osoba, która walczy ze swoimi myślami, nagle o nich zapomni. Aby pomóc drugiej osobie, czasami trzeba naprawdę niewiele. Czasami zwykła rozmowa, okazanie zainteresowania – to może być ten pierwszy krok. W książce Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie Halszka Witkowska przełamuje tabu. Pokazuje, że pierwszy krok, aby pomóc drugiej osobie, jest prostszy, niż nam się wydaje.

Autorka wspomnianej książki, Halszka Witkowska, jest suicydologiem (czyli – mówiąc nieco prostszym językiem – specjalistką w tematyce samobójstw). W 2021 roku została wydana jej praca naukowa pt. Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy, w której analizowała listy samobójców (łącznie ponad 700 listów). Oprócz tego Halszka jest pomysłodawczynią i koordynatorką pierwszej w Polsce platformy – Życie Warte Jest Rozmowy, zwjr.pl – której celem jest niesienie pomocy osobom będącym w kryzysie psychicznym, które mają myśli samobójcze, które są po próbie samobójczej, a także osobom, które straciły kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa.

Każdy z nas nosi w sobie światło, którym może rozproszyć mrok otaczający osobę zanurzoną w kryzysie psychicznym”*.

Być może część osób słyszało już o tej książce i myśli sobie: „To jest trudna tematyka, ta książka jest na pewno dla specjalistów”. Otóż zapewniam, że tak nie jest! Książka Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie jest dla każdego – i chciałabym, aby jak najwięcej osób sięgnęło po nią. Owszem, poruszany w niej temat jest trudny. Jest on trudny, ponieważ dotyczy konkretnego człowieka, który często pragnie żyć, ale masa problemów osobistych i brak pomocy/zainteresowania z zewnątrz powodują, że człowiek ten decyduje się na najgorsze rozwiązanie, którego już nie można cofnąć.

Życie mimo wszystko – książka, którą powinien przeczytać każdy

W książce tej Halszka Witkowska stara się przezwyciężać mity, jakie pojawiają się w społeczeństwie na temat osób, które mają myśli samobójcze. Wyjaśnia, jak każdy – niezależnie od wykształcenia czy doświadczenia – może pomóc drugiej osobie. Wystarczy chęć pomocy i przełamanie strachu oraz stereotypów. Czasem nawet zwykła rozmowa, wysłuchanie, poświęcenie chwili uwagi mogą bardzo pomóc osobie, która jest w kryzysie.

Szczerze polecam przeczytać książkę Życie mimo wszystko każdemu – nie po to, aby zaspokoić ciekawość, o czym jest tak książka, ale po to, aby zrozumieć drugiego człowieka, aby nie bać się realnie pomagać!

Maria Żółty,

Między Brzegami


A jeśli czytasz tę recenzję i obecnie jesteś w kryzysie psychicznym, masz myśli samobójcze, uważasz, że Twoje życie nie ma sensu – pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc specjalistów, np. możesz skontaktować się ze specjalistami na stronie zwjr.pl lub zadzwonić na bezpłatny numer dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym 800 70 2222 (linia jest czynna całodobowo, 7 dni w tygodniu) lub na numer 116 123 (również bezpłatny, czynny 24 godziny na dobę).

* Cytat przywołany w recenzji pochodzi z książki: Halszka Witkowska, Szymon Falaciński, Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2022, s. 33.