Jak spać żeby się wyspać okładka
Bestsellery Nowości Recenzje

Jak spać, żeby się wyspać? Daria Łukowska

Trenerka dobrego snu radzi – jak spać, żeby się wyspać

Pani Daria Łukowska jest trenerką dobrego snu i zdrowego stylu życia. Tych dwóch aspektów, które w pędzie dzisiejszego świata chyba trochę zaniedbujemy. Często mówimy, że „doba jest za krótka”. Chodzimy późno spać, dużo pracujemy, mamy wiele na głowie i wcale niemało stresu. A to wszystko wpływa na nasze organizmy. Sen jest bardzo ważny w naszym życiu. Codziennie oczyszcza mózg z toksyn, porządkuje wspomnienia i pomaga zregenerować się organizmowi. Brak snu może wpłynąć na apetyt, koncentrację, samopoczucie, ale również może być przyczyną wielu chorób w podłożu zapalnym.

Niewystarczająca ilość snu wpływa także na gorszy nastrój. Łatwiej jest nas wtedy wyprowadzić z równowagi. Wzrasta również poziom lęku. Zaburzenia snu wpływają na naszą gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie – może to być powód problemów z płodnością. Jeżeli ktoś uprawia sporty, to bardzo ważna jest regeneracja organizmu w czasie snu. Niewsypany sportowiec ma na przykład problemy z precyzją. A w przypadku dzieci jak najbardziej prawidłowym stwierdzeniem jest: „Gdy śpisz – rośniesz”.

Na wszelkie dolegliwości najlepszym lekiem jest odpowiednia długość i jakość snu.

Jak długo powinniśmy spać i co to znaczy jakoś snu? Jak na nasz organizm wpływa zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy? Dlaczego przynajmniej godzinę przed snem powinniśmy zrezygnować z patrzenia w smartfony czy tablety? Dlaczego światło niebieskie jest szkodliwe dla oczu i, jak się okazuje, nie tylko dla oczu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w książce Jak spać, żeby się wyspać? Darii Łukowskiej.

Zasada 3C

W poradniku Jak spać, żeby się wyspać? teoria przeplata się z praktyką. Na końcu każdego rozdziału znaleźć można podsumowanie w postaci ramki, w której to znajdują się ważniejsze informacje warte zapamiętania. Jest tutaj również lista zadań, jaką możemy wykonać sami, by nasz sen był lepszy. Poradnik opatrzony jest także w liczne ciekawostki. Bardzo wiele wartościowych rzeczy dowiedziałam się książki Darii Łukowskiej, a niektóre informacje mnie nawet zaskoczyły – jak np. wypicie przed snem soku z wiśni.

Na pewno domyślamy się, że to, co robimy w ciągu dnia, ma wpływ na nasz sen. Ale również to, gdzie śpimy. Autorka podpowiada, jak przygotować sypialne do lepszego snu. Zachęca do zastosowania zasady 3C – CICHO/ CIEMNO / CHŁODNO. I nie da się nie zgodzić, że spełnienie tych trzech warunków sprawi, że obojętnie, czy będziemy kłaść się w naszej sypialni, czy w pokoju w akademiku – powinno nam się spać dobrze, a przynajmniej lepiej.

Daria Łukowska porusza również kwestie osób, które nie mają regularnego snu. Są to osoby pracujące na zmiany albo młode matki, które są wybudzane w środku nocy i łamią wszelkie zasady związane z przygotowaniem pomieszczenia do nocnego odpoczynku. Jest głośno, chodzimy, często świecimy światło.

Dla kogo poradnik Jak spać, żeby się wyspać?

Dzisiaj istnieje wiele czynników, które powodują zaburzenie naszego snu. Najczęstszym są jednak smartfony. I nie tylko ze względu na niebieskie światło, które emitują, ale również przez aplikacje typu Messenger. Warto wyłączyć dźwięki, nawet wibracje w nocy. Ja czasami, jak mam dość komórki, robię to również w ciągu dnia. Jak spać, żeby się wyspać? jest to zbiór cennych rad, które można wdrążyć w nasze życie, by cieszyć się dobrem snem. Niektóre mogą wydawać się trudne do spełnienia ze względu na to, że już przywykliśmy do niektórych niesprzyjających odpoczynkowi działań w ciągu dnia, a zwłaszcza tuż przed położeniem się spać. Sama mam parę takich nawyków, ale po przeczytaniu tej książki zamierzam spróbować coś zmienić.

Książkę Jak spać, żeby się wyspać? czyta się bardzo szybko. Są momenty, gdy autorka zbyt obszernie opisuje niektóre aspekty dobrego snu, ale nie przeszkadzają one za bardzo. Pewnie znajdą się i tacy, co będą zachwyceni takim opisem. Poradnik nie jest gruby i został napisany bardzo przystępnym językiem.

Jeśli jesteś niewyspany rano i cały dzień czujesz się źle. Wlewasz w siebie litry kawy – to poradnik Jak spać, żeby się wyspać? jest właśnie dla Ciebie. Bardzo polecam!

Ewelina Gąsiorowska,

Z książką w plecaku