Na skrzydłach okładka
Literatura piękna Recenzje

Na skrzydłach, Maciej Zdziarski

O ludziach, ptakach i radości życia

Posiadanie pasji jest bardzo ważne, zwłaszcza dzisiaj, gdzie tak mało czasu mamy dla siebie. Pozwala to na oderwanie myśli, odpoczynek, pozbycie się trudów dnia, stresu, złych emocji. Każdy z nas jest doby w czymś innym, spełnia się na innej płaszczyźnie i w czymś innym odnajduje spokój i wytchnienie. Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia Macieja Zdziarskiego to zbiór wywiadów z osobami związanymi ze środowiskiem ornitologicznym. Są to ludzie pełni pasji, ogromnie głodni i ciekawi świata. Wywiady zbudowane są w podobny sposób, jednakże w każdym z nich dowiadujemy się czegoś nowego, co nie było przedmiotem rozmowy w poprzednich rozdziałach. Początki zainteresowania ornitologią u każdej z tych osób wyglądały inaczej, mają inne podłoże i motywację podjętego działania.

Recenzja książki Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia

Całość książki Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia została cudownie wydana i opatrzona oryginalnymi fotografiami. Dobrano również wygodną do czytania, dużą czcionkę. Rozdziały są dobrze rozplanowane i opisane, przez co z łatwością można poruszać się po książce. Jednym z minusów jest brak podpisanych i ponumerowanych fotografii. Co prawda opatrzone są fachową nazwą gatunku, jednak kiedy w wywiadzie znajdują się odniesienia do nich – brakuje znaczników, przez co czytelnik nie zawsze może śledzić temat rozmowy równocześnie ze zdjęciami.

Bardzo rzadko sięgam po książki o podobnej tematyce, jednak absolutnie nie żałuję, że miałam możliwość jej przeczytania. Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia nie jest lekturą do zgłębienia na raz, ponieważ każdy z wywiadów ma w sobie coś, co skłania do przemyśleń. Szkoda, że na początku każdej z rozmów nie ma kilku zdań wprowadzających, przedstawiających rozmówcę. W ten sposób zaproszeni do współpracy goście staliby się jeszcze bliżsi czytelnikowi.

Świat ptaków jest niezwykle barwny i bogaty pod względem gatunków. W codziennym biegu wydarzeń nie dostrzegamy wielu rzeczy, w tym natury, która jest miejscem naszego życia. Każdy z nas potrzebuje chwili zatrzymania się i złapania oddechu. W rozmowach poruszono liczne tematy, nie tylko ornitologiczne. Od przeczytania książki Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia minęło kilka dni i przyznaję, że staram się zwracać uwagę na gniazda, ptaki, karmniki… Jak zapewnia Maciej Zdziarski, jest w tym coś fascynującego, co pozwala na oczyszczenie myśli oraz odprężenie. Tematyka ornitologiczna nigdy nie była dla mnie szczególnie ciekawa, jednak po lekturze książki Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia to się zmieniło. Poruszono również temat ornitologii terapeutycznej, który mnie zaciekawił i mam nadzieję, że uda mi się go pogłębić w niedalekiej przyszłości.

Natalia, Lubię To Czytam