Mitologia Greków i Rzymian w komiksie, okładka
Bestsellery Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Mitologia Greków i Rzymian w komiksie, Sandrine Mirza

Mitologia Greków i Rzymian w komiksie to kolejna edukacyjna pozycja od wydawnictwa Nasza Księgarnia. To świetny wstęp do poznania mitologii. W książce są przedstawione historie bogów z mitologii greckiej i rzymskiej aż od narodzin świata. Komiksowa forma przyciągnie uwagę młodzieży.

Zarys książki

Książkę Mitologia Greków i Rzymian w komiksie rozpoczyna drzewo genealogiczne. Są na nim bogowie Grecji i Rzymu. Łacińskie odpowiedniki greckich imion bogów podano w nawiasach. Na dole strony jest legenda, która ułatwi czytanie. Przygody bogów rozpoczyna mit o powstaniu świata. Następnie w ramach ciekawostki dowiadujemy się tutaj, że „mitologia grecka to określenie wierzeń starożytnych Greków, którzy byli politeistami, czyli wyznawali wielu bogów”. W tym krótkim zdaniu czytelnik pozna aż dwie definicje. Mitologii greckiej oraz politeizmu. Na kolejnej stronie jest ciekawostka językowa. „Od tytanów pochodzi słowo tytaniczny, od cyklopów – cyklopowy, a od gigantów – gigantyczny; wszystkie oznaczają wielki”. Nie będę cytować tu wszystkich dodatkowych informacji, chociaż mam na to ochotę, bo są bardzo ciekawe. Wyjaśnią one młodemu czytelnikowi wiele słów i wyrażeń z codziennego życia.

Wracając do pierwszego mitu o powstaniu świata to tu, jak i w kolejnych historiach, na początku jest kilka zdań wprowadzenia. Następnie w formie komiksowej opowiadana jest historia. Ponadto bohaterowie mają stroje adekwatne do tamtych czasów. Język jest prosty i zrozumiały. Jak to przeważnie w komiksach bywa, zdania nie są długie. Nie szczędzono tu jednak widoku walki i śmierci. Już w pierwszym micie ukazano jak Kronos zabija Uranosa, a potem zjada swoje dzieci. Spis treści w łatwy sposób pozwoli wrócić do ulubionych opowieści. 

Recenzja Mitologii Greków i Rzymian w komiksie

Moją uwagę zwróciła już sama okładka książki. Jest w bardzo ładnym niebieskim kolorze. Są na niej przedstawieni bogowie i herosi. Tytuł w złotym kolorze umieszczono na środku. W tym samym kolorze są pierwsze dwie i ostatnie strony publikacji. Wszystko to do siebie pasuje. Dzieci w trakcie czytania mogą wracać do „ściągi” umieszczonej na początku Mitologii Greków i Rzymian w komiksie. To drzewo genealogiczne jest bardzo przydatne podczas lektury. Ciekawostki pozwalają lepiej zapamiętać mity i powiązać je z życiem codziennym. Dowiadujemy się na przykład, że wyrażenie „pięta Achillesa oznacza czyjś słaby punkt, gorszą stronę”. Z kolei „otworzyć puszkę pandory” to „nierozważnie spowodować serię złych następstw”. Bardzo spodobał mi się też język jakim opisane są przygody bogów i herosów. Jego prostota pozwala dzieciom w łatwy i przyjemny sposób zrozumieć tę historie.

Dzięki dialogom dzieci z rodzicami mogą odgrywać różne role podczas czytania. U nas była to świetna zabawa. Ilustracje bardzo dobrze przekazują dane historie i emocje towarzyszące bohaterom. Spodobało mi się to, że mimika twarzy, mimo niewielkich obrazków, jest tak dobrze pokazana. Warto wspomnieć, że jest to komiks dla starszych dzieci i młodzieży. Są w nim sceny walki, krew, nagość, zdrada. Ale właśnie takie są mity. Opiekunowie najlepiej zdecydują czy dziecko jest gotowe na tę lekturę. Ja ją bardzo polecam. To świetny wstęp do lepszego poznania mitów greckich i rzymskich. 

Zaczytana

Polecamy inne edukacyjne książki: