Lisica okładka
Literatura piękna

Lisica, Witold Horwath

Na okładce książki Lisica Witolda Horwatha przeczytałam rekomendację Katarzyny Bondy, że jest to epicka, misterna, totalnie angażująca powieść. To był bodziec do sięgnięcia po tę historię.

Witold Horwath, a w zasadzie Witold Łagowski, gdyż tak brzmi prawdziwe nazwisko pisarza i scenarzysty, ma bardzo duży dorobek twórczy. Jest autorem political fiction Święte wilki, thrillera psychologicznego Ptakon, zbioru opowiadań Afrika Korps czy powieści obyczajowych. Jest również współautorem scenariuszy do seriali kryminalnych i filmów fabularnych.

Recenzja książki Witolda Horwatha Lisica

Początek XX wieku, Jekaterinosław. Edward Lubochowski, inżynier w dużej i znanej fabryce gigantycznych stalowych konstrukcji, zostaje pobity metalowymi prętami przez robotników, gdy nie godzi się na stworzenie w zakładzie bolszewickiej rady. Władysław Sienko, działacz partii leninowskiej i zawodowy rewolucjonista, nie poprzestaje na wyeliminowaniu naczelnego inżyniera, chce go jeszcze bardziej udręczyć przez zastraszenie jego rodziny. Siedemnastoletnia Hania Lubuchowska jest niepokorną i odważną dziewczyną, która w obliczu zagrożenia życia swojego i najbliższych staje się jeszcze bardziej zawzięta, by pokonać Sienkę opętanego nienawiścią do Lubuchowskich. Czy Hance uda się pokonać wroga? Jak potoczą się losy jej rodziny? 

Autorowi udało się stworzyć nietuzinkową postać kobiety, która z młodziutkiej dziewczyny staje się kobietą i stopniowo rozwija swoje detektywistyczne talenty. Losy Hanki poznajemy z dwóch perspektyw czasowych. Pierwszą w czasie burzliwych czasów rewolucji, gdy wszystko wokół niej szybko się zmienia, a po ulicy jeżdżą na koniach Kozacy i bez skrępowania popijają wódkę wprost z butelki. Drugą w Stanach Zjednoczonych, gdy bohaterka jest siedemdziesięcioletnią babcią i opowiada historie ze swojego życia dorastającym wnuczkom.

Życie Hanny jest pełne przygód, aż trudno nieraz uwierzyć, że tego wszystkiego doświadcza jedna osoba. Bohaterka ciągle zastanawia się i analizuje sytuacje, których jest świadkiem, a do tego rozwiązuje jedną zagadkę kryminalną za drugą. W życiu dziewczyny pojawiają się mężczyźni, którzy wywierają wpływ na jej dalsze losy. Jest to m. in. Taras Feszczuk – student szkoły wojskowej i pierwszy adorator Hani, czy Jiri Vlk – major, Słowak znad Szczyrbskiego Jeziora pracujący w policji. Z majorem Hania prowadzi pierwsze śledztwo i, mimo przepastnej różnicy wieku, zakochuje się w żonatym mężczyźnie z czwórką dzieci. Postaci w tej powieści jest bardzo dużo, ale autor nie pominął żadnej przy tworzeniu charakterystycznych cech i zachowań.

Lisica Witolda Horwatha

Lisica to angażująca powieść przygodowo-historyczna o silnej i zdeterminowanej kobiecie zmierzającej do celu. Ciekawie nakreślone postacie bohaterów i realia historyczne sprawiają, że książkę dobrze się czyta. Polecam na jesienne wieczory.

Jola Karpowicz,

Magia w każdym zdaniu