Książka kucharska Mikołajka, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Książka kucharska Mikołajka, B. Valentin, Ch. de Beaupre

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby Mikołajka i jego kolegów. Ci uroczy chłopcy, wciąż wpadający w tarapaty i sprawiający, że dorośli rwią włosy z głowy (po prostu nie rozumieją zabaw dzieci) i zaczynają krzyczeć, podbili serca całej rzeszy czytelników. Przygody Mikołajka i jego paczki zostały opisane już w kilku tomach, a każdy z nich tchnie świeżością, sprawia, że szeroko się uśmiechamy. Przy tym lektura, mimo upływu lat, nie traci nic ze swej aktualności.

Książka kucharska Mikołajka

Tym razem, wraz z Mikołajkiem oraz jego kolegami, zajmiemy się… gotowaniem. Bo że łasuchowanie jest częścią dobrej zabawy, wie każdy z nas. A ponieważ Mikołajek jest prostym, a zarazem wyjątkowym chłopcem, to takie właśnie są potrawy, które pojawiają się w jego domu. Teraz też możemy i my spróbować tych wyśmienitych, a jednocześnie stosunkowo prostych do przygotowania (również przez dziecko – oczywiście pod kontrolą rodziców) potraw. A wszystko to dzięki doskonałej książce kucharskiej pt. Książka kucharska Mikołajka, opublikowanej nakładem wydawnictwa Znak. W książce znajdziemy 50 przepisów na różne okazje i o różnym stopniu trudności.

Jakie przepisy znajdziemy w środku?

Książka kucharska Mikołajka podzielona jest na pięć części, a każda zawiera przepisy na pyszne dania. Znajdziemy tu „10 bardzo pysznych przekąsek”, które mogą pełnić rolę przystawek, zastąpią drugie śniadanie czy też pozwolą oszukać głód przed kolacją. Przygotować możemy m.in. zapałki do chrupania, faszerowane pomidory, delicję w papryce, lub szalone szaszłyki. Dla tych, którzy nie mają zbytnio czasu na gotowanie, czekają ekspresowe tosty lub sałatka miszmasz. Kolejna część pt. „10 niesamowicie smacznych dań”, to potrawy, które z powodzeniem możemy zaserwować zarówno na obiad, jak i na kolację. I tak znajdziemy tu przepisy m.in. na makaronowy karnawał i płaskie pulpety. Część trzecia zatytułowana „10 fantastycznych deserów” to prawdziwa niespodzianka dla każdego łasucha. Szczególnie, że desery te stanowią niezawodny sposób na chandrę. Znajdziemy tu m.in. „nie-za-wod-ny” placek z truskawkami, superciasto jogurtowe oraz najlepsze naleśniki. Z kolei ciasto z ciągutkami zadowoli nawet najbardziej kapryśne podniebienie”, o torcie urodzinowym już nawet nie wspominając.

Kolejne rozdziały…

Dla tych osób, które lubią spędzać czas na łonie natury, przygotowany jest rozdział Książki kucharskiej Mikołajka pt. „10 śmiesznych pomysłów na piknik”. Na taką wyprawę przygotować możemy m.in. musujący koktajl, trzypiętrową kanapkę oraz ser w pierogu. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie pikniku bez deseru, idealny będzie marchewkowo-orzechowy przysmak lub ciasto zygzak. Ostatnia część „10 niesamowitych smakołyków” zawiera przepisy na takie specjały jak: trójczekoladowe ciastka, czapeczki klauna czy zabawne maślane ciasteczka.

Podsumowanie

Jak wskazują tytuły Książki kucharskiej Mikołajka, każda z tych pięciu części zawiera dziesięć przepisów, umieszczonych na odrębnych stronach. Każdy z przepisów, poza składnikami i instrukcją wykonania krok po kroku, zawiera również rady, uwagi, ale przede wszystkim ilustracje i cytaty z Mikołajka. Znajdziemy tu również „Przepiski do przepisu”, czyli wolne miejsce na nasze udoskonalenia, uwagi, zamienniki czy może przemyślenia. Piękne wydanie książki, twarda oprawa, wspaniałe ilustracje i – co najważniejsze – wyśmienite przepisy sprawiają, że ta pozycja powinna znaleźć się w każdym domu. Co więcej, warto zaprosić do przygotowania tych potraw również dzieci lub… do pomocy wciągnąć rodziców!

Justyna Gul,

Qultura słowa

Polecamy inne książki o Mikołajku: