Krzyczące schody okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Krzyczące schody, Jonathan Stroud

Lockwood i Spółka Tom 1

Świat od lat musi radzić sobie z Problemem. Nikt nie zna przyczyny pojawiania się duchów, ale pewne jest jedno – tylko młodzież jest w stanie dostrzec zagrożenie i sobie z nim poradzić. Agencja Lockwood&Sp. jest wyjątkowa, ponieważ nie mają dorosłego zwierzchnika. Tytułowy bohater książki Krzyczące schody oraz dwoje asystentów, Lucy i Georg, stanowią załogę młodocianych agentów, którzy podejmują się trudnych i ciekawych wyzwań. Poznajemy ich, kiedy zaczynają pracę nad sprawą Pani Hope. Jonathan Stroud w bardzo realistyczny sposób oddaje emocje, grozę i dynamizm sytuacji. Barwne opisy pozwalają czytelnikowi na dokładne odtworzenie opisywanych wydarzeń. Ta sprawa kończy się dla bohaterów częściowo pomyślnie, ponieważ znaleźli przyczynę kłopotów Pani Hope, jednakże w trakcie prac spłonął dom ich zleceniodawczyni. Zdaje się, że to dopiero początek kłopotów, gdyż kobieta żąda zadośćuczynienia, a duch nie chce zostawić ich w spokoju, mimo iż byli pewni, że sobie z nim poradzili.

Bohaterowie po pewnym czasie zaczynają dostrzegać światełko w tunelu za sprawą nowego zlecenia od jednego z milionerów branży żelaza i stali. Przypadek wydaje się ciekawy i zajmujący, a pikanterii sprawie dodaje fakt, iż nikomu wcześniej nie udało się rozwikłać zagadki Czerwonego Pokoju oraz Krzyczących Schodów. Poszukiwanie informacji utwierdza ich w przekonaniu, że jest to dotychczas najtrudniejsza i najbardziej zajmująca sprawa.

Idealna seria książek dla młodzieży i nie tylko

Wysoki próg wejścia pierwszej części serii Lockwood&Sp. pt. Krzyczące schody od pierwszych zdań fascynuje czytelnika. Autor w sugestywny sposób opisuje paranormalne zjawiska, jakie mają miejsce w tej książce. Barwne i bogate opisy oddziałują na wyobraźnię odbiorcy, dostarczając mu niezapomnianych wrażeń. Bohaterowie serii Lockwood&Sp. są nastolatkami, którzy mierzą się z problemami dorosłego świata. Ich postawa łączy w sobie zarówno przekonania dorosłych, jak i dziecięcy bunt. Dochodzenia przez nich prowadzone są ogromnie ciekawe, ponieważ łączą w sobie zjawiska paranormalne oraz tradycyjne dochodzenie detektywistyczne. Każdy z agentów ma szansę na popełnianie błędów oraz wyciąganie z nich wniosków, co nasila w czytelniku przekonanie do realnego zachowania nastolatków.

Książka Lockwood&Sp. Krzyczące schody tworzy bardzo dobrą całość. Bawiłam się doskonale i już nie mogę doczekać się kolejnych części. W krzyczących schodach najwięcej dowiadujemy się o Lucy, z której perspektywy prowadzona jest narracja. Lockwood oraz Georg pozostają jak dotąd tajemnicą. Wiemy o nich niewiele, choć jestem ogromnie ciekawa, jak się poznali oraz co sprawiło, że postanowili razem pracować. Książkę Lockwood&Sp. Krzyczące schody Jonathana Strouda czyta się bardzo szybko i z rosnącą ciekawością. Odradzam ją dla bardzo młodych czytelników oraz osób wrażliwych, ponieważ niektóre z opisów mogą być aż nadto sugestywne. Mimo poruszania trudnych tematów, książka Lockwood&Sp. Krzyczące schody napisana jest lekko i przyjemnie się ją czyta. Nie można odmówić jej wyjątkowego klimatu oraz indywidualnego charakteru. Serdecznie polecam! Wiem, że sama będę do niej często wracać.

Natalia, Lubię To Czytam

Sprawdź pozostałe części książek dla młodzieży serii Lockwood&Sp.: