Elżbieta II, okładka
Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Królowa naszych czasów, Robert Hardman

Któż z nas nie przyglądał się jej panowaniu… Któż nie towarzyszył w ostatniej drodze… Mimo różnic światopoglądowych oczy świata od lat zwrócone były na rodzinę królewską, bo monarchia to dziś coraz większa rzadkość. Budziła więc ciekawość i respekt. Stąd po śmierci królowej Elżbiety II obserwujemy tak wielkie zainteresowanie jej osobą i sięgamy po tematyczną literaturę. Sama wgłębiłam się w rys jej życia.

Zarys książki Królowa naszych czasów

Królowa naszych czasów – oto jedna z publikacji, którą śmiem określić mianem rzetelnej. Jest stworzona przez uznanego i cenionego biografa rodziny królewskiej – Roberta Hardmana – a to wiele znaczy. W końcu to on uczestniczył, bywał, widział to, co wielu innym dane nie jest. Znał od podszewki członków królewskiej rodziny, bliskich jej ludzi i zaglądał niejako „za kulisy”, gdzie toczyło się normalne bycie, choć pisząc o rodzinie królewskiej „normalne“ niewątpliwie nabiera innego znaczenia. Koronacja 1952 r. – to wtedy karty brytyjskiej historii w szczególny sposób powitały królową Elżbietę II. To wielopłaszczyznowa lektura. Dzięki temu biograficznemu kompendium dowiadujemy się wiele zarówno o relacjach osobistych liderki, ale też o kontekstach politycznych. To one tak silnie naznaczyły egzystencję królowej Elżbiety II i stanowiły nieodłączny jej element. Odkryjemy sekrety i poznamy prywatne poglądy.

Recenzja książki

Królowa naszych czasów to pasjonująca opowieść o kobiecie – głowie państwa – na tle różnorodnych przemian. Ponadto to opowieść o osobie intrygującej, mądrej, silnej i oddanej narodowi. O ponad 70-letnim okresie jej panowania, reprezentowania Wielkiej Brytanii i niekończących się podróżach. Doświadczymy tu także oddziaływania władczyni i jej wpływu na kluczowe aspekty społeczno-polityczne. Bo choć zachowywała neutralność, to jednocześnie kształtowała mentalność narodu. Atutem książki jest niewątpliwie to, że została napisana bez poszukiwania sensacji i skupianiu się na powierzchowności, które tak często są elementem współczesnej literatury faktu. Sumienność Roberta Hardmana sprawia, że warto po nią sięgnąć i zanurzyć się w królewskich losach, które niejednokrotnie dalekie są od tych, które kreują królewskie, baśniowe dwory. Bo rzeczywistość niesie swoje wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć. Polecam.

Monika Parda,

Żyj Bardziej

Polecamy inne biografie: