Garbo okładka
Literatura piękna Recenzje

Garbo, Robert Gottlieb

Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood

Jest kilka takich gwiazd kina, o których właściwie niewiele wiemy, i choć mijają lata od ich śmierci, ciągle wzbudzają one zainteresowanie. Ich wkład w dorobek kinematografii jest tak ogromny, że nie da się o nich zapomnieć. Dzięki rolom w różnych filmach, stają się te osobistości wręcz nieśmiertelne. Można by wymienić kilka takich ikon, kultowych kobiet, bez których Hollywood by nie istniało. Dla mnie jednak najbardziej ciekawą postacią była i jest do tej pory Greta Garbo.

Fenomen jej sławy był dla mnie niezrozumiały. Piękna, owszem, ale w porównaniu do innych gwiazd jej epoki wcale nie najpiękniejsza, jej sposób gry nie należał też do najwybitniejszych w historii kina. Zaczynając karierę w Stanach, Garbo nie znała właściwie języka, a tembr jej głosu był momentami irytujący. Jednakże ta młoda Szwedka, pochodząca z robotniczej biednej rodziny, podbiła całe Hollywood. Długo jeszcze po zakończeniu kariery wywoływała zainteresowanie, a czasami wręcz histerię wśród jej wielbicieli spotykających ją na ulicy. Jakim cudem udało jej się wejść na szczyt? Krążyły o niej legendy. Była skąpa, a zarabiała miliony, nie założyła nigdy rodziny, chociaż podejrzewano ją o nieślubne dzieci, a jej romanse z mężczyznami czy z kobietami wzbudzały sporo kontrowersji wśród konserwatywnego Hollywood.

Poznaj sekrety Grety Garbo

Robert Gottlieb w książce Garbo próbuje przybliżyć postać tej najbardziej tajemniczej gwiazdy. Dzięki jego barwnej opowieści życiu Grety Garbo czytelnik może zrozumieć jej fenomen. Jaka jest prawda o Garbo? Czy zawdzięczała swoją karierę ciężkiej pracy i uporowi? A może wpływowym kochankom? Co sądzili o niej jej współpracownicy i dlaczego służba nie wytrzymywała u niej dłużej niż parę miesięcy? Czy kiedykolwiek kogoś kochała i stworzyła udaną relację?

Autor stara się odpowiedzieć na te wszystkie pytania, snując wciągającą historię o kobiecie, która zaczarowała świat kina. W książce Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood pokazuje jej atuty, jak i wady, nie koloryzuje, przytacza fakty oparte na przeprowadzonych wywiadach i relacjach jej bliskich. W historię o Grecie Robert Gottlieb wplata opowieść o gwieździe, o jej filmach, a wszystko ubarwiają piękne zdjęcia dokumentujące jej karierę sceniczną. Dzięki autorowi udało mi się pojąć wielkość Grety Garbo i zrozumieć jej fenomen.

Dlatego Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood jest to obowiązkowa pozycja dla każdego kinomaniaka. Myślę jednak, że każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie. Przekonajcie się sami, sięgając po tę piękną opowieść o poszukiwaniu miłości, samotności i ukrywaniu się za narzuconymi sobie rolami, nie tylko w filmach, ale przede wszystkim w życiu.

Gabi Czyta