Ciekawski George, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Ciekawski George zwiedza akwarium, Margret Rey, H.A. Rey

„Ciekawski George” to znana na całym świecie seria bajek dla dzieci. Pierwsza książeczka ukazała się w 1939 roku. Inspirująca małpka zdobyła taką sławę, że bajki są czytane do dziś, a na ich podstawie zrobiono serial animowany, czasopismo i grę wideo. Recenzowany przeze mnie tytuł to wydanie z 2023 roku.

Zarys fabuły

Tytułowa małpka – Ciekawski George – wybiera się zwiedzić akwarium razem z panem w żółtym kapeluszu. Przyjaciel Georga poszedł kupić bilety, nakazując małpce cierpliwie poczekać. Jednak George nie może wytrzymać, jest bardzo ciekawy co znajduje się w środku. Próbuje spojrzeć przez mur, jednak jest on bardzo wysoki. W końcu tytułowy bohater wspina się po drzewie. Na dodatek przeskakuje na drugą stronę. Był bardzo zaskoczony. Zobaczył zwierzęta, których nie widział nigdy wcześniej. Na początku obserwował wieloryby i lwy morskie. Następnie zobaczył piranie i koniki morskie. Po kolei podchodził do wszystkich zwierząt. George zignorował ostrzegający znak, by nic nie dotykać, przez co krab ugryzł go w palec. W końcu małpka dotarła do pingwinów. Bohater był nimi zachwycony. Ciekawość wzięła górę i małpka wskoczyła na wybieg pingwinów. George naśladował je, co spodobało się innym zwiedzającym. Przechodzący obok pracownicy zaniepokoili się sytuacją, a bohater wtedy uciekł wypuszczając niechcący wszystkie pingwiny. Spowodowało to wielkie zamieszanie i nikt nie zauważył malutkiego pingwina, który został w zagrodzie i wpadł do wody. Na szczęście wypatrzył go George i uratował. Został za to honorowym pracownikiem akwarium.

Recenzja książki Ciekawski George zwiedza akwarium

Książka Ciekawski George zwiedza akwarium ma bardzo ciekawą fabułę. Jest zabawna i jednocześnie pouczająca. Małpka nie przez przypadek nazywana jest ciekawską. Wszystko chciałaby wiedzieć i wszystko chciałaby zobaczyć. Myślę, że niejeden mały czytelnik rozpozna w sobie tę cechę. Książka pokazuje, że ignorowanie poleceń osób starszych prowadzi do kłopotów. Krab ugryzł Georga, przez to, że zignorował on tabliczkę informacyjną. Następnie bohater wypuścił pingwiny, bo nie posłuchał pana w żółtym kapeluszu, który kazał mu na siebie poczekać. Na szczęście Ciekawski George wyszedł z tej przygody bez szwanku. Mimo że jest czasem niegrzeczny, to ma dobre serce. Od razu ruszył na ratunek małemu pingwinkowi, uratował go i został bohaterem akwarium. Tekst bajki Ciekawski George zwiedza akwarium nie jest długi, dzięki czemu dzieci się nie nudzą, a te starsze mogą już samodzielnie czytać przygody małpki. Ilustracje pasują do fabuły, są jej uzupełnieniem. Dzieci mogą opowiedzieć historię George, a także rozszerzać ją o swoje pomysły. Na rysunkach widzimy emocje bohaterów, co zaciekawi młodych odbiorców. Ilustracje pełnią też funkcję edukacyjną. Dzięki nim dowiemy się jak wyglądają różne morskie zwierzątka, takie jak koniki morskie czy piranie. Bajka Ciekawski George zwiedza akwarium to świetne połączenie nauki z zabawą. Polecam ten tytuł serdecznie!

Zaczytana