top 10, okładka
Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

10 nowości, które warto mieć w bibliotece!

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moimi refleksjami na temat dziesięciu najgorętszych nowości książkowych. Różne gatunki, różne grupy odbiorcze. Zapraszam do czytania!

10. Klucz do szczęścia

Nowością książkową jest powieść obyczajowa Klucz do szczęścia. Główną bohaterką jest Monika, która nie chce mieć dzieci. To nie podoba się jej mężowi, naciska on żonę na stworzenie rodziny. Monice kojarzy się to tylko z brzydko zmieniającym się ciałem, płaczem malucha i ogromnymi obowiązkami. Kobieta ma dodatkowo problemy w pracy. W przypływie impulsu decyduje się otworzyć własny warsztat samochodowy. Stara się odwieźć męża od rodzicielstwa. Na dodatek w ich życiu pojawia się była miłość Pawła. Jak skończy się ta historia? Czy uda się jej postawić na swoim?
#Filia #Kamila Majewska #powieść obyczajowa

9. Mity skandynawskie

Wydawnictwo Zysk i S-ka wypuściło fascynującą powieść pod tytułem Mity skandynawskie. To książka o surowym świecie bogów. Jest pełna magii i bohaterskich czynów. Roger Lancelyn-Green napisał niezwykłą opowieść, w której czytelnik znajdzie piękne krainy, niezwykłych bogów i olbrzymy.
#Zysk i S-ka #Roger Lancelyn-Green

8. Szkic zbrodni

Stefania Ilnicka spędza letnie tygodnie w podkrakowskim majątku razem z matką, siostrą i kuzynem. Ziemie należą do rodziny jej narzeczonego. Konflikty między jej bliskimi a przyszłą rodziną oraz trudności sercowe to jeszcze nie wszystko, z czym musi się zmierzyć. Idyllę wiejską przerywa nagle niespodziewana śmierć, a do tego dochodzi zaginięcie cennych klejnotów. Stefania ma osobiste powody, aby odkryć, kto jest za to odpowiedzialny. Klemens Grabiński, emerytowany komisarz policji, uważał, że na starość będzie tylko bawił się z wnukami i hodował pszczoły. Jednak kiedy niespodziewanie przyjaciel zwraca się do niego o pomoc w rozwikłaniu zagadki, która może zrujnować jego rodzinę, decyduje się podjąć wyzwanie. Czy pomimo upływu lat będzie w stanie sprostać temu zadaniu? Tego dowiemy się czytając Szkic zbrodni.
#Filia Wielkie Litery #Małgorzata Niemtur #powieść obyczajowa

7. Wybuch

Wybuch to trzeci tom serii „The Hunted”. Jamesa zdecydował się zakończyć związek z Penny. Wtedy zdawał się sądzić, że miłość sprzeczna z normami społecznymi jest skazana na zagładę. Jednak to już historia. Penny i James nie przetrwali separacji. Musieli być razem. Przenieśli się do Nowego Jorku, chcąc rozpocząć nowe życie. Niestety, Penny szybko straciła swoją radość. Pierwszym ciosem był wyraźny brak akceptacji ze strony rodziców Jamesa, którzy nawet nie chcieli poznać wybranki swojego syna. Później pojawiły się intrygi ze strony byłej żony Jamesa. Jednak prawdziwym problemem okazały się tajemnice męża Peny. Poczucie, że coś jest nie tak, że istnieje coś, co może zrujnować ich miłość, coraz bardziej gnębiło bohaterkę. Co i dlaczego ukrywa James? Czy Peny zna go tak dobrze, jak myślała?
#Editio Red #Ivy Smoak #romans

6. Pandora

Na szóstym miejscu uplasowała się trzecia część serii „Syndrom Everetta”. W powieści Pandora przenosimy się do 2111 roku. Świat Pierwotny, pogrążony w eskalującej wojnie, zmierza ku nieuniknionej zagładzie w wyniszczającej apokalipsie wodorowej. Jedyne nadzieje na przetrwanie ludzkości leżą w operacyjnym świecie równoległym znanym jako Alfa. Jednak nawet tam istnieje ciągłe zagrożenie ze strony Wernica, który wyczekuje na coś nieuchronnego, co może ostatecznie zgładzić ludzkość. W okolicach Jowisza brytyjska jednostka układowa HMS Savana przechwytuje obcy, jednosekundowy sygnał, co rozpoczyna walkę wywiadów, również między sojusznikami. Stopniowo zza mrocznej, mglistej kurtyny, ukazuje się przerażająca prawda o ludziach i ich przeznaczeniu. Niestety, nawet oni sami nie są pewni, czy to jest mordercza walka o przetrwanie, egzamin, czy też obie te rzeczy naraz.
#Drageus #Jarosław Ruszkiewicz #Science Fiction

5. Kocha, lubi, zdradza

W tym tygodniu ukazał się bestseller od Wydawnictwa Znak. Książka Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności i niewierności w związku to poradnik, który napisała Esther Perel – znana psychoterapeutka par. W publikacji odpowiada na pytania jak uchronić się przed zdradą i dlaczego w ogóle ludzie zdradzają. I to nawet w szczęśliwych związkach. Mówi też o tym jak poradzić sobie po zdradzie i nie stracić poczucia własnej wartości. Poradnik przetłumaczono już na prawie 30 języków.
#Znak #Esther Perel #poradnik #miłość związki

4. Bridgertonowie. Tom 4. Miłosne tajemnice

„Bridgertonowie” – bestsellerowy cykl, który ma tłumy fanów. Romanse, piękne damy i niezwykli amanci. Seria ta pełna jest miłosnych intryg i skandali. W tomie 4 po tytułem Miłosne tajemnice do Londynu powraca Colin Bridgerton. Ma dość tego, że jest uważany za lekkoducha. Na dodatek dowiaduje się, że jego przyjaciółka, Penelopa, ma sekrety, o które jej nie podejrzewał. Wspomniana Penelopa Featherington od zawsze podkochiwała się w Colinie. Niedawno odkryła jego sekret i zastanawia się czy zna go tak dobrze, jak sądziła. Jak skończy się ta historia?
#Zysk i S-ka #Julia Quinn #romans

3. Duchowy przewodnik po Polsce

Barwny przewodnik po niezwykłych miejscach? Poznajcie Duchowy przewodnik po Polsce. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie siostry. Jest idealny dla tych, którzy lubią szukać przygód w mrocznych zakątkach i słuchać przerażających opowieści. W środku znajdziemy fascynujące historie z całej Polski – od Dolnego Śląska po Suwalszczyznę, od wyspy Wolin po Łańcut. To opowieści o rozmaitych duchach, rycerzy, rozbójników, królów… Nie braknie historii o czarnych i białych damach, wampirach, a nawet kosmitach! Jesteście gotowi?
#Dwie siostry #Martyna Skibińska #przewodnik

2. Gorsze niż śmierć

Wydawnictwo Filia wydało brutalny thriller pod tytułem Gorsze niż śmierć. Inspektor Adam Fawley ma do rozwiązania morderstwo. Ofiarę zamordowano w kuchni. Wiadomo, że napastnik strzelał z bliska. Z pozoru to kradzież z włamaniem i tragicznym zakończeniem. Inspektor ma jednak przeczucie, że chodzi o coś więcej. Policja odkrywa powiązania z dawną sprawą morderstwa dziecka i rzekomą pomyłką sądową. Media wpadają w szaleństwo kiedy się o tym dowiadują. Wszyscy zaczynają obserwować zespół Adama Fawleya.
#Filia #Cara Hunter #thriller

1. Ptasznik

Ptasznik to powieść Laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 r., pozycja obowiązkowa na półce. Wydawnictwo Filia wydało ją z powiększonym fontem dla seniorów i osób słabowidzących. Bohaterem kryminału jest Heinrich Vogel. Dwadzieścia lat temu jedno wydarzenie zmieniło go na zawsze, niszcząc wszystko, co znał. Zmienił swoje imię i nazwisko. Tamten świat zniknął. Wydawało się, że wszystko zaczyna układać się na nowo, aż nagle dostaje wiadomość o śmieci ojca. Ginie w katastrofie lotniczej. Bohater nie widział go od lat. Niedługo potem odkrywa ciało kobiety, zastrzelonej i unoszącej się na powierzchni wody. Nękany przez Miszę, dawnego współwięźnia i we współpracy z komisarz Iwoną Banach z CBŚP, Vogel idzie śladem ojca uwikłanego w ciemne interesy. Tropy wiodą go do Niemiec, skąd pochodzi część jego rodziny i prowadzą do tajemniczej kasety VHS: nagrany na niej krótki film jest kluczem do zrozumienia wszystkiego. Prześladowany przez Miszę, dawnego współwięźnia, a także współpracując z komisarz Iwoną Banach z CBŚP, Vogel rozpoczyna śledztwo mające na celu odkrycie prawdy o jego ojcu, który był zamieszany w podejrzane interesy. Ślady prowadzą go aż do Niemiec i doprowadzają go do tajemniczej kasety VHS. Nagrany na niej krótki film staje się kluczem do rozwikłania całej zagadki.
#Filia Wielkie Litery #Marek Stelar #kryminał

Zaczytana