Zaginiona para, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Zaginiona para, Andrzej Maleszka

Zaginiona para to już 13 tom wspaniałej serii dla młodzieży „Magiczne drzewo”. Bardzo lubimy tę serię. Chociaż przeznaczona jest ona dla nieco starszych dzieci, to u nas zarówno 5-latka lubi jak się jej ją czyta i starszy syn. Co więcej i ja świetnie się bawię, przenosząc się do świata z magicznymi przedmiotami.

Magiczne drzewo

Poszczególne tomy tej serii można czytać niezależnie od siebie. Na wstępnie każdego tomu autor streszcza to, w jaki sposób magiczne przedmioty powstały. Oprócz tych zaczarowanych rzeczy, bardzo polubiliśmy bohaterów w Zaginionej parze. Są to zwykłe dzieci. Dziewczynki i chłopcy. Łatwo się jest z nimi utożsamić. I nie da się ich nie lubić. Są bardzo sympatyczni, a ich przygody potrafią zainteresować każdego.

Zarys fabuły Zaginionej pary

Bohaterami każdego z tomów jest Kuki, Gabi i Blubek. W Zaginionej parze dzieci chcą ocalić swoją szkołę przed zniszczeniem. Pewnego dnia odnajdują magiczny przedmiot. Jest nim but, ale jego użycie nie jest takie proste. Brakuje im drugiego do pary. Tylko jak go odnaleźć? Deszcz banknotów spadający z nieba, Olbrzymi Łowca i oszuści, którzy sprzedają znikające zabawki, teleportujące drzwi… To najmniejsze ich problemy. Co Kuki i Gabi robili na dziwnej wyspie? Jak z niej uciekli? I ponadto, kto ich uratuje, gdy czar zamieni ich w kamienie? Przekonacie się sami.

Wartościowa powieść

Książka dostarczyła nam wielu emocji. Głównie czuliśmy napięcie podczas ucieczki głównych bohaterów czy ich walki z wielkim Łowcą. Były również momenty zabawne. Tępo akcji jest również takie jakie lubimy. Cały czas coś się dzieje. Bohaterowie nie załamują się, gdy coś im nie wychodzi. Przeciwnie, rzucają pomysłami i wybierają najlepsze. Zawsze wychodzili zwycięsko ze swoich niebezpiecznych przygód. W piękny sposób została tutaj przedstawiona przyjaźń, wzajemna pomoc i współpraca. Zaginiona para jest powieścią, która idealnie łączy fantastykę dla dzieci z rzeczywistym światłem. Przekazuje podstawowe wartości jak przyjaźń i lojalność.

Podsumowanie

Na koniec dodam parę słów o wydaniu całej serii. Każdy z tomu jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu mieści się do każdego plecaka. To sprawia, że można te magiczne przygody czytać zarówno w podróży jak i w domu. Każda z części ma twardą oprawę, a w środku piękne kolorowe ilustracje. Pobudzają one wyobraźnię, a młodszym czytelnikom pomagają zrozumieć trudniejsze fragmenty. Książka napisana jest dużą czcionką, idealną dla dzieci, które niedawno zaczęły czytać dłuższe teksty. Zdania są proste i zrozumiałe dla każdego. Bardzo polecam zarówno Zaginioną parę jak również całą serię „Magicznego drzewa”.

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku

Polecamy inne książki z serii: