Wszystko, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Wszystko o Twoim ciele

Warto być sobą, bo każdy jest wspaniały

Książka Wszystko o Twoim ciele to doskonała pozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W sposób przystępny i pełen szacunku wprowadza młodych czytelników w tematykę związaną z ich ciałem. Autorka napisała wyjątkowy poradnik, który nie tylko dostarcza wiedzy na temat anatomii i funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale także uczy, jak rozmawiać o ciele w sposób otwarty i jednocześnie stawiać zdrowe granice.

Budowa książki Wszystko o Twoim ciele

Pierwszym atutem tej książki jest jej klarowna struktura. Każda rozkładówka poświęcona jest innemu aspektowi. Informacje są przedstawione w sposób przystępny, zrozumiały dla dzieci, a tekst jest uzupełniony licznymi ilustracjami. Są one uzupełnieniem treści. Dobrze obrazują tematy, a bohaterowie mają bogatą mimikę twarzy. Rysunki są kolorowe, zabawne, ale jednocześnie realistyczne. Dzieci łatwo mogą sobie wyobrazić siebie w poszczególnych sytuacjach. Twarda oprawa sprawia, że książka Wszystko o Twoim ciele jest odporna na zniszczenia.

Co znajdziemy w środku?

Felicity Brooks udowadnia, że każde ciało jest niezwykłe. Wszyscy musieliśmy nauczyć się stać, klęczeć, podskakiwać. Śpiewać tańczyć klaskać. Jeść i pić. Robić siku i kupę do nocnika / toalety. Śmiać się, kręcić, skakać, liczyć… Po kolei pokazuje rozwój człowieka: noworodki ssą, śpią, sikają, w wieku 6 miesięcy już się obracają, w końcu stają, chodzą. W końcu samodzielnie jedzą i korzystają z toalety. To niesamowite, że wszyscy nabywamy takie umiejętności. Dalej w książce Wszystko o Twoim ciele opisane są zmysły, np. wzorku. Widzimy chmury na niebie i ślimaki. Nie myślimy o zmysłach kiedy ich używamy. Ale niektórzy mają zaburzenia zmysłów, są przykładowo niedowidzący lub niewidomi. Warto pomagać takim osobom. Autorka mówi także o mimice ciała, która pokazuje nasze emocje. Na przykład otwarte ramiona i uśmiech na twarzy to znak szczęścia. Dowiemy się czego potrzebuje ciało (wody, jedzenia, snu, poczucia bezpieczeństwa…). Autorka porusza tematy nawet odpowiedniego ubioru do pogody i części ciała.

Twoje ciało jest Twoje

Z książki Wszystko o Twoim ciele młodzi czytelniczy dowiedzą się jak ważne jest wyznaczanie granic. Ty decydujesz, czy chcesz, by ktoś cię przytulał, całował, łaskotał itd. Nawet jeśli to ktoś z rodziny. Niektórzy lubią się przytulać, inni nie, i to jest ok. Warto jest rozmawiać o swoich wątpliwościach z rodzicami czy opiekunami. Na końcu książki umieszczono słowniczek i rady dla rodziców o tym jak pomóc budować dziecku pozytywne wyobrażenie o ciele. W słowniczku znajduje się sporo haseł z krótkim objaśnieniem. To między innymi alergia, ciąża, przodkowie, rana, zgoda – pozwolenie na coś drugiej osobie poprzez czytelne zakomunikowanie tego, np., słowem „tak”.

Wartości edukacyjne

Publikacja Wszystko o Twoim ciele niesie za sobą wiele wartościowych zagadnień. Pokazuje jak zmienia się nasze życie od bycia noworodkiem. Jakich umiejętności nabywamy. Niektóre są wspólne dla ludzi, inne unikalne. Odbiorcy dowiedzą się jak działają zmysły, jak wyrażać emocje i odczytywać je u innych. Autorka pokazuje, że każdy ma lepsze i gorsze dni. Ważne jest dbanie o własne ciało, w końcu mamy jedno na cały życie. Trzeba pilnować długości snu, zdrowo się odżywiać i korzystać ze świeżego powietrza. Równie ważne jest także poczucie bezpieczeństwa. Z książki mali odbiorcy dowiedzą się również, że nie wszyscy są w pełni zdrowi i sprawni. Warto pomagać takim osobom w miarę możliwości. Z książki płynie piękne przesłanie: Nieważne jakie masz ciało. Jest najwspanialsze i tylko Twoje i dzięki niemu żyjesz. Warto dbać o siebie, pomagać innym i pamiętać, że nikt nie może przekroczyć naszych granic. Należy również pamiętać, że gdy ktoś próbuje nakłonić do pokazania miejsc intymnych, należy powiedzieć o tym opiekunowi. Zawsze warto rozmawiać o tym co martwi i niepokoi.

Podsumowanie

Jednym z głównych celów książki Wszystko o Twoim ciele jest nauczenie dzieci, jak być otwartym na świat, ale jednocześnie jak stawiać granice, kiedy jest to konieczne. Autorka podkreśla, jak ważne jest, aby dzieci czuły się komfortowo w swoim ciele i potrafiły mówić o swoich uczuciach i potrzebach. Książka zachęca do rozmów na temat ciała w sposób naturalny i bez skrępowania, co jest niezwykle istotne w budowaniu zdrowej samoświadomości i pewności siebie u dzieci. To także książka, która promuje pozytywne podejście do ciała i jego różnorodności. Z publikacji dowiemy się też między innymi jak działają zmysły, jak się rozwijamy i wyrażamy emocje. To kopalnia dużej wiedzy przedstawiona w zrozumiały sposób. Polecam wszystkim.

Zaczytana