Ratowałam od zagłady, okładka
Literatura faktu Recenzje

Ratowałam od zagłady

Ratowałam od zagłady. Wspomnienia Irene Gut-Opdyke to jedno z wydań napisanych na podstawie wspomnień osoby żyjącej w trudnych czasach.

Książka na podstawie wojennych doświadczeń

Od kilkunastu lat pojawia się coraz więcej wydań, które skupiają się na wojennych przeżyciach ich autorów. Z tego też względu jednym z tych, które ukazało się w ostatnim czasie i jest warte uwagi z tego względu, że skupia się na tym, co wydarzyło się naprawdę oraz jest to świadectwo osoby, która naprawdę przeżyła zarówno początek wojny, czasu Holocaustu, prześladowania Żydów, jak i zakończenie kilkuletnich zmagań. Obecnie Irene Gut-Opdyke postanowiła podzielić się swoimi wspomnieniami oraz przeżyciami z szerszą publicznością. Jej celem jest ukazanie tego, że to istniało naprawdę.

Ratowałam od zagłady. Wspomnienia Irene Gut-Opdyke

Dla młodego pokolenia czasy wojny niekoniecznie są kojarzone z trwającymi kilka lat okupacjami oraz prześladowaniem innych ludzi, w tym szczególnie narodowości żydowskiej. Młodzież nie ma pojęcia o tym, że w ciągu stosunkowo krótkiego czasu zginęło wiele milionów osób. Z tego też względu tego typu wydania są tym bardziej potrzebne dla tych, którzy chcą poznać prawdę historyczną. Ratowałam od zagłady. Wspomnienia Irene Gut-Opdyke jest lekturą, w której Polska nie miała wyboru odnośnie do tego, czy chce żyć w tych trudnych i niespokojnych czasach. Choć była jeszcze młodą kobietą wiedziała, że najważniejszym celem jest pomaganie innym. Właśnie w ten sposób prowadziła swoje działania.

Lektura dla dojrzałych odbiorców

Istotne jest zwrócenie uwagi na to, iż każdy tytuł z działu literatury wojennej powinien być czytany wyłącznie przez osoby dojrzałe oraz świadome tego, z czym przyjdzie im się zapoznać. Nie inaczej jest również w tym przypadku. Warto przedtem przygotować się na lekturę pełną emocji. Niesamowitym wyróżnieniem dla rodaków jest to, iż po wielu latach mamy okazję zapoznania się z tytułem Ratowałam od zagłady. Wspomnienia Irene Gut-Opdyke, który ukazuje czasy wojenne w naprawdę realnym świetle.

Paulina Kwiatkowska

zakochanawksiazkach1991