W cieniu zbrodni okładka
Literatura piękna Recenzje

W cieniu zbrodni, M.C. Beaton

Trzecia część przygód Lady Rose Summer

W cieniu zbrodni M.C. Beaton to kontynuacja przygód Lady Rose Summer oraz kapitana Harry’ego Cathcarta. Po wydarzeniach w Za wcześnie na śmierć Rose wraca do rodzinnego domu, gdzie stara się uczestniczyć w życiu arystokracji. Zdaje się, że nikt nie dostrzega, iż młoda dziewczyna nie pasuje do tego świata. W akcie desperacji Rose przyjmuje oświadczyny kapitana, aby rodzice nie odesłali jej do ich przyjaciółki mieszkającej na innym kontynencie. Pragnie chociaż namiastki wolności i poczucia, że sama może decydować o własnym życiu. Zaręczyny z kapitanem nie wyglądają tak, jak para to zaplanowała, a wszystko za sprawą kolejnej kryminalnej sprawy, którą muszą się zająć. Sprawa jest o tyle trudna i skomplikowana, iż bezpośrednie niebezpieczeństwo dotyczy Lady Rose, a ktoś usilnie stara się ją skrzywdzić. Patrząc na poprzednie przygody młodej kobiety, nikogo nie dziwią nowe doniesienia na jej temat.

Recenzja książki W cieniu zbrodni

W cieniu zbrodni nawiązuje do wydarzeń z poprzedniej części, jednak autorka robi to subtelnie i nie zdradza wszystkiego. W tym tomie czytelnik ma okazję dostrzec inną, bardziej delikatną stronę charakteru Rose. Nowa sytuacja niejako wymusza na głównej bohaterce zmianę zachowania, jak i spojrzenie na swoje życie z innej perspektywy. Tak jak w poprzedniej części, w tle głównych wydarzeń możemy dostrzec codzienność arystokracji, ich podejście do rodzicielstwa, poczucie honoru i przyjemności, jakim z pasją i pełnym zaangażowaniem się oddają. Relacja Rose i kapitana Cathcarda jest dość specyficzna. Każde z nich może poszczycić się trudnym charakterem oraz ogromnym uporem. Nie potrafią zrezygnować z raz podjętego wyzwania, co doprowadza do wielu zabawnych, kłopotliwych, a zarazem ciekawych sytuacji.

W cieniu zbrodni napisana jest lekko i przyjemnie. Książkę czyta się bardzo szybko i z dużym zaangażowaniem. Tematyka jest dość specyficzna, więc nie jest to lektura dla każdego. Sięgając po książkę W cieniu zbrodni M.C. Beaton, czytelnik ma do czynienia z komedią kryminalną. Nie jestem pewna, czy jest to komedia, jednak lekki humor jest zauważalny. W cieniu zbrodni napisana została w podobnych klimacie co Za wcześnie na śmierć, jednak książki różnią się charakterem i podejściem głównych bohaterów do rozwiązania zagadki. Nie czytałam pierwszego, jak i ostatniego tomu serii, jednak koniecznie muszę po nie sięgnąć i Wam również je polecam, jeśli lubicie taki klimat.

Natalia, Lubię To Czytam

Recenzja Za wcześnie na śmierć na Dobre Chwile