Za wcześnie na śmierć okładka
Literatura piękna Recenzje

Za wcześnie na śmierć, M.C. Beaton

Kontynuacja losów Lady Rose Summer

Za wcześnie na śmierć to druga część przygód Lady Rose Summer oraz kapitana Harry’ego Cathcarta. Główna bohaterka postanawia podjąć pracę i przystać do klasy robotniczej. Przyprawia tym o ból głowy rodziców, którzy nie wyobrażają sobie życia bez udogodnień należnych arystokracji. Nie jest to pierwszy występek Rose, jednak dotychczas byli łagodni względem swojej jedynaczki. Lady Summer absolutnie nie jest typową panną na wydaniu, która na każdym balu tańczy i nie ma własnego zdania na żaden temat. Nie jest potulna i układna. Jest piękną młodą kobietą, która szuka swojego miejsca w świecie, który wydaje się dla niej za mały.

Za wcześnie na śmierć to kontynuacja książki Snobizm i nieco przemocy M.C. Beaton. Nie miałam przyjemności czytania pierwszej części, jednak wiem, że muszę to nadrobić. Autorka w książce Za wcześnie na śmierć nawiązuje do wydarzeń z poprzedniej części, jednak nie odkrywa przed czytelnikiem wszystkich kart. Jednocześnie podczas lektury nie miałam poczucia, że nie rozumiem czego dotyczy akcja, co jest oczywiście na plus.

Rose i kapitan Harry nie są szablonowymi bohaterami. Łączy ich wspólny cel i nie dostrzegają, jak bardzo są do siebie podobni z charakteru. Główny bohater jest detektywem, co czyni go w oczach arystokracji robotnikiem, a nie człowiekiem równego im rangą. Paranie się pracą nie jest dobrze postrzegane w tamtych czasach. Za wcześnie na śmierć czyta się zdumiewająco dobrze i szybko. Jestem fanką książek poruszających tematykę angielskiej arystokracji i bohaterów, którzy absolutnie tam nie pasują, ponieważ wyprzedzają swoją epokę.

Komedia kryminalna M.C. Beaton

Książka opisywana jest jako komedia kryminalna i rzeczywiście, coś w tym jest. Za wcześnie na śmierć M.C. Beaton napisana jest lekko, przyjemna w odbiorze. Książka ciekawi czytelnika. W tle głównych wydarzeń dotyczących sprawy kryminalnej, widoczne jest życie i przyzwyczajenia arystokracji, ich przekonania, sposób myślenia. Jest to na swój sposób fascynujące porównanie światopoglądu poszczególnych bohaterów między sobą, jak i odniesienie do współczesnych nam czasów. Sam wątek kryminalny jest dobry, jednak nie mogę przyznać, aby było w nim coś wyjątkowego. Rozwiązanie zagadki jest jednocześnie proste, angażujące, jak i zabawne. Może wydawać się nam prozaiczny, jednak dla sprawcy opisywanych wydarzeń stanowi sens całego życia.

Za wcześnie na śmierć to miła odmiana po współczesnych nam kryminałach. Bawiłam się naprawdę dobrze i z chęcią wkrótce sięgnę po książkę o podobnej tematyce. Doceniam pomysł i formę. Autorka potrafi zaciekawić i zaangażować czytelnika, jednocześnie dostarczając mu rozrywki.

Natalia, Lubię To Czytam