Pociąg do życia okładka
Literatura piękna Recenzje

Pociąg do życia, Edyta Świętek

Muzyka łączy ludzi, o czym przekonuje się czwórka bohaterów książki Pociąg do życia Edyty Świętek: Darek, Michał, Tomek i Witold. Przyjaciele stawiają swoje pierwsze kroki w stronę marzeń, otrzymując ogromną szansę. By spełnić marzenia, są w stanie zmienić w życiu wiele. W tym celu planują wyjazd za granicę, który, choć dopięty na ostatni guzik, potrafi ich rozczarować. Jak powiedzie się życie bohaterów? Czy uda im się rozwinąć karierę?

Recenzja książki Pociąg do życia

Lata osiemdziesiąte, czasy PRL-u i obowiązkowej służby wojskowej. To właśnie w tym miejscu spotyka się czwórka mężczyzn, których losy łączą się dzięki muzyce. Każdy z nich ma swoją historię, którą poznajemy z biegiem akcji. Autorka opowiada o losach każdego z mężczyzn z osobna, dając możliwość dobrego poznania bohaterów. Przedstawia ich relacje z rodziną, doświadczenia i wartości życiowe. Zachowuje przy tym klimat lat osiemdziesiątych, co jest niesamowitą lekcją dla czytelnika.

Pociąg do życia Edyty Świętek to opowieść o życiu, które wiedzie każdy z nas. Życiu nieprzewidywalnym, zmieniającym się na skutek jednego wydarzenia. Autorka porusza w ten sposób temat przemijalności i kruchości. Pokazuje, że nie wszystko to, co zaplanowaliśmy, da się osiągnąć. Czasem, mimo najszczerszych starań, znajdują się czynniki, które zaburzają nasz plan. Mimo to nie powinniśmy się poddawać, bo „po każdej burzy wychodzi słońce”, a niepowodzenia potrafią przekuć się w coś dobrego.

Jak już wspomniałam, Edyta Świętek w książce Pociąg do życia w ciekawy sposób wraca do lat osiemdziesiątych, przedstawiając czytelnikowi klimat tamtych lat. Opowiada o czasach, których młodsze pokolenie nie doświadczyło. Dzięki temu mamy okazję poznać choć odrobinę tamtejszą kulturę i zwyczaje. Całość ujęta została w otoczeniu muzyki przewijającej się na każdym kroku bohaterów. Sama fabuła książki jest intrygująca, zdecydowanie warta uwagi.

Osobiście powieść Pociąg do życia oceniam bardzo wysoko. Jest to historia skupiająca w sobie kilka innych, opowiadająca o planach, marzeniach i przewrotności życia. Bardzo emocjonująca, skłaniająca do przemyśleń. Przyjemna, lecz dość trudna i przejmująca w odbiorze. Pozostająca w pamięci, co bardzo sobie cenię. Polecam.

Karolina Sobólska

www.carrrolinablog.com