Tytuły top, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Tydzień z literaturą: jakie książki trafiły na półki?

Ostatni czas przyniósł wiele fascynujących nowości na rynku wydawniczym, które z pewnością zainteresują miłośników literatury. Nowości te odzwierciedlają różnorodność tematów i stylów, jakie oferuje współczesna literatura, umożliwiając czytelnikom odkrywanie nowych światów, emocji i perspektyw. Co ciekawego pojawiło się na rynku? Zapraszam na kolejny subiektywny przegląd książkowych nowości.

10. Żyć lepiej

Wydawnictwo Literackie wydało poradnik pod tytułem Żyć lepiej. Autorka, Ewa Woydyłło, pokazuje jak patrzeć w głąb siebie oraz wokół nas, by coraz pełniej odkrywać swoje wnętrze. Ten inspirujący poradnik mobilizuje do działania i daje energię do zmian. Zachęca do rozwoju osobistego, który jest prawdziwą transformacją. Dowiemy się między innymi jak zrozumieć własne uczucia, jak poprawić relacje z innymi i odnaleźć drogę do wewnętrznego uzdrowienia.

9. Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi

Nakładem Wydawnictwa Olesiejuk ukazał się bardzo ciekawy tytuł – Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi. Książka ta pomoże rozszyfrować otaczający nas język. Dowiemy się, co naprawdę kryje się za słowami, i przekonamy się na własnej skórze, że nasz język naprawdę jest nie z tej ziemi! Bo co to znaczy, że ktoś zjadł zęby? Albo, że ktoś jest głupi jak but? I co to jest święty sposób? Ta książka rozwieje wszystkie wątpliwości.

8. Infinity Falling

Infinity Falling. Zapomnij moje błędy to romans od Wydawnictwa Otwartego. Czy miłość na oczach publiczności ma szansę na szczęśliwe zakończenie? Bohaterka nie znosiła Hayesa Chamberlaina. Nie znosiła go, bo… miał bujne włosy, zniewalający uśmiech, zielone oczy i pełne usta. A przecież miała grać u jego boku w filmie. Na planie „Infinity Falling”. Czy to może nie skończyć się katastrofą? Sarah Sprinz wciągnie w nas fabułę romansu.

7. Wyluzuj, kobieto!

Wyluzuj kobieto! to książka Katarzyny Grocholi. O tym, że sztuką jest wyluzować w każdym wieku. To piękna i uzdrawiająca historia o dystansie, którego wszyscy potrzebujemy. Czas dać sobie odetchnąć! Każda matka musi, prędzej czy później, zmierzyć się z utratą kontroli. Przykładowo w przypadku Wiki, ta utrata przybrała formę Agaty – narzeczonej jej syna, Piotrusia. A przecież to matka jest najważniejsza i najlepiej o wszystko zadba. Bestsellerowa autorka mówi: czas dojrzeć, odpuścić i się śmiać. Ile jest w Tobie z Wiki, ile z Grocholi, ile z matki Polki? Przestań tłumić swoje myśli i usłysz: wyluzuj!

6. Ostatnie takie lato

Ostatnie takie lato to opowieść o miłości i stracie oraz cenie jaką płacimy za swoje wybory. Akcja dzieje się w 1947 roku. Przez tereny dawnych Prus Wschodnich przechodzą wracający do Rosji czerwonoarmiści, napadając na domy i niewinne kobiety. Tamara Mathuszewska ponownie cudem unika napaści, ale po powrocie do domu odkrywa z przerażeniem, że schroniła się w nim skrzywdzona dziewczyna, której kiedyś nie zdołała ochronić. Aby jej pomóc, Tamara musi najpierw uzdrowić siebie, uwolnić się od grzesznej miłości, która od 1919 roku włada jej sercem i przyniosła jej rodzinie wiele cierpień. Powraca myślami do lata, które zmieniło wszystko w jej życiu, nie wiedząc, że przeszłość znów zapuka do jej drzwi. Czy zakazana miłość znów stanie się przyczyną jej upadku?

5. Moje serce w dwóch światach

Moje serce w dwóch światach to powieść bestsellerowej autorki Jojo Moyes. Wydawnictwo JednymSłowem wypuściło książkę w pięknej wersji – z ilustrowanymi brzegami. Jojo Moyes to jedna z najbardziej rozpoznawalnych autorek powieści dla kobiet. Jej powieści regularnie zdobywają szczyty list bestsellerów i są wydawane w 39 krajach. W książce Moje serce w dwóch światach przenosimy się do Nowego Jorku. Lou przyjeżdża tam, aby nauczyć się nowych rzeczy. Wie, jak daleko jest Londyn, w którym mieszka Sam, jej nowy chłopak. Jest świadoma, że świeży związek może nie przetrwać próby odległości. Właśnie wtedy poznaje Josha. Staje się jasne, że każda decyzja Lou zmieni jej życie…

4. Wakacje z Bolkiem i Lolkiem

Te wakacje będą naprawdę niesamowite! Liliana Fabisińska zaprasza nas na przygody z Bolkiem i Lolkiem. Książka Wakacje z Bolkiem i Lolkiem to ciekawe opowieści z uwielbianymi bohaterami. Bolek, Lolek i Tosia ruszają, aby odkryć najciekawsze zakątki Polski. Wraz z nimi spróbujemy obudzić śpiącego rycerza w wysokich Tatrach. Poznamy szlaki i smak pieszych wędrówek. Zwiedzimy jaskinię i odnajdziemy prawdziwego króla lasu. Dowiemy się, czym jest bundz i czy moskole to jakieś straszne potwory. I dlaczego pewien żuk toczy przed sobą kulki z odchodów? Na koniec wyruszymy nad morze. Pewne jest to, że z tymi bohaterami nie da się nudzić!

3. Holly 

Nakładem Wydawnictwa Prószyński ukazało się specjalne wydanie powieści Holly Stephena Kinga. Książka ma barwione brzegi i zintegrowaną oprawę. Holly Gibney powraca tym razem w swojej własnej historii. Od jej debiutu w Panu Mercedesie, gdzie była nieśmiałą, ale odważną samotniczką poprzez współpracę z Billem Hodgesem w Znalezione nie kradzione, do błyskotliwej, dzielnej detektywki w Outsiderze, Holly przeszła długą drogę. W Holly ekscentryczna śledcza musi stawić czoła parze genialnych, lecz okrutnych przeciwników, którzy swoje sekrety ukrywają jak nikt inny. Gdy Penny Dahl zwraca się do agencji Uczciwi Znalazcy z prośbą o pomoc w odnalezieniu jej zaginionej córki, Holly Gibney początkowo nie chce się zaangażować. Detektywka jest w trudnej sytuacji – jej partner Peter jest ciężko chory, a niedawno zmarła jej matka, z którą miała skomplikowaną relację. Odpuściłaby tę sprawę, gdyby nie coś w głosie zdesperowanej klientki, co zmusza ją do podjęcia działania. Holly jeszcze nie wie, że niedaleko miejsca, gdzie zniknęła Bonnie Dahl, mieszka para emerytowanych profesorów, Rodney i Emily Harris. Z pozoru są typowymi przedstawicielami klasy średniej, zakochanymi staruszkami, ale za drzwiami ich idealnego domu skrywają potworny sekret. Holly będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, by przechytrzyć bezwzględną i przebiegłą parę oraz odkryć przerażającą prawdę.

2. Zodiak

Nakładem Wydawnictwa Filia ukazała się książka Zodiak. Tytułowy Zodiak to najbardziej zagadkowy seryjny morderca. Podjął makabryczną grę z policją i całym społeczeństwem, chcąc, by Amerykę ogarnął paraliżujący strach. Zabijał, wysyłał zaszyfrowane wiadomości. Manipulował, zwodził i groził. Żądał uwagi oraz wzmiankowania o sobie w poczytnych gazetach. Stał się ikoną popkultury, mimo że jego tożsamość i prawdziwe motywacje pozostają nieznane. Nowa powieść Maxa Czornyja budzi grozę…

1. O rety, skarpety! Małe pomieszanie z poplątaniem plus trochę zagadek, dowcipów i jedna zwariowana historia

Na pierwszym miejscu listy znalazł się tytuł O rety, skarpety! Małe pomieszanie z poplątaniem plus trochę zagadek, dowcipów i jedna zwariowana historia. Książka ta szybko stała się bestsellerem. Justyna Bednarek i Daniel de Latour przygotowali do wydania nową książkę aktywizującą, nawiązującą do pierwszego tomu słynnej serii o skarpetkach. To gratka dla dzieci z klas I-III oraz pomoc dla nauczycieli i rodzin początkujących czytelników, która sprawi, że przyjemność czytania i zabawy skarpetkami nie skończy się szybko. Tomy skarpetkowej serii są jednymi z najbardziej nagradzanych i najlepiej sprzedających się książek dla dzieci w Polsce ostatnich lat. Warto sięgnąć po ten tytuł.

Zaczytana