Przewodnik po emocjach okładka
Recenzje

Przewodnik po emocjach, Anna Cyklińska

Jak lepiej rozumieć własne uczucia

„Żyjemy w świecie, który najwięcej uwag poświęca skrajnościom”.

Świat bez emocji byłby szary i nijaki, a ludzie bez wyrazu. To dzięki naszym reakcjom określamy siebie i to, co czujemy. Nie zawsze są one dla nas korzystne, ale też nie każda z nich jest tylko zła lub tylko dobra. Emocje mogą nas dopingować, dawać satysfakcję, ale też spychać na dno naszej psychiki. Warto zatem wiedzieć, jak nie dać się im porwać, zwłaszcza tym destrukcyjnym i lepiej je zrozumieć. Jest to możliwe dzięki poradnikowi Przewodnik po emocjach, który – zgodnie z tytułem – nakreśla nam różne reakcje towarzyszące ludziom w wielu sytuacjach.

Recenzja książki Przewodnik po emocjach Anny Cyklińskiej

Pani Anna Cyklińska jest jak najbardziej kompetentną osobą, by przybliżyć nam ten temat. Z zawodu jest psychologiem i psychoterapeutką, więc już w okresie studiów zafascynowała ją emocjonalna natura człowieka. Doświadczenie zdobywała najpierw w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Mińsku Mazowieckim. Swoje obserwacje i zdobytą wiedzę zebrała w publikacji pt. Przewodnik po emocjach, by pomóc ludziom zrozumieć to, co przeżywają i nauczyć kontroli nad emocjami.

Materiał w książce Przewodnik po emocjach podzielono na trzy części, z których najobszerniejsza jest część druga. Znajdziemy w niej szczegółowe opisy dwudziestu stanów emocjonalnych; od tych najbardziej destrukcyjnych do mających na nas kojący i pozytywny wpływ. Nie ma konieczności poznawania ich po kolei, gdyż ich ułożenie sprawia, że możemy poznawać je dowolnie, w zależności od aktualnej potrzeby. Każda z omawianych emocji została zilustrowana przez panią Mary Zalewską, której grafiki rozpoczynają poszczególne rozdziały w tej części. Ułatwieniem dla odszukania interesującego nas tematu jest spis treści, w którym wymieniono wszystkie zagadnienia wraz z numerami stron.

Część pierwsza Przewodnika po emocjach to wprowadzenie do tematu, w którym autorka nakreśla zagadnienie emocji w naszym życiu i przybliża nowatorskie podejście do nich. Natomiast część trzecia przedstawia sposoby praktycznego wykorzystania poznanej wiedzy i narzędzia wspomagające radzenie sobie z emocjami. Zawiera wiele dodatkowych porad, ćwiczeń, wskazówek i metod pracy nad sobą. Chociaż nie są one wystarczająco wyczerpujące, ale dają pewien obraz, w jaki sposób podchodzić do własnych odczuć.

Dzięki przystępnej formie i łatwym w odbiorze językowi książki Przewodnik po emocjach nie jest to problemem. Anna Cyklińska używa zwykłych słów, wielu porównań, opisowych sytuacji i wykresów, które pomagają przyswoić prezentowany materiał. To daje ogólnie pozytywne wrażenie, pozwala zrozumieć przekazywane informacje, odnieść je do swego życia i nauczyć się kontrolować własne reakcje.

Pionierski poradnik psychologiczny

Przewodnik po emocjach to materiał, który nie powiela innych publikacji, chociaż autorka bazuje na naukowych i dostępnych materiałach. Bibliografię przedstawia w każdej części na jej zakończenie. Uzupełnieniem są teksty zamieszczone w Dodatkach na ostatnich stronach książki, w których Anna Cyklińska opisuje struktury znajdujące się w mózgu związane z emocjami, różnice w odbieraniu emocji w zależności od charakteru danego człowieka i jego temperamentu, a na koniec zamieszcza tabelkę z listą emocji oraz wzór do analizy łańcuchowej.

Ogromnym plusem poradnika Przewodnik po emocjach jest wydanie go w twardej oprawie, gdyż tematyka w nim poruszana na pewno będzie nieraz motywowała do sięgnięcia po potrzebne informacje. Dodatkowo publikacja ma wzmocnione, zszywane brzegi, co jeszcze bardziej gwarantuje trwałość i dzięki temu książka nie rozsypie się nam po kilku czytaniach.

Pani Anna Cyklińska napisała bardzo ciekawą publikację, dającą możliwość lepszego poznania nas samych. Często emocje pojawiają się poza naszą kontrolą, a my nie potrafimy sobie z tym poradzić, zwłaszcza, gdy są to reakcje wpływające na nas i nasze otoczenie negatywnie. Książka Przewodnik po emocjach będzie więc odpowiednia dla osób chcących je lepiej zrozumieć, poznać i nauczyć się nad nimi panować.

Mirosława Dudko

ezo-ksiazki.blogspot.com