Wyzwanie okładka
Literatura piękna Recenzje

Wyzwanie, Danielle Steel

„Są takie wyrzeczenia, na które nie zgodzisz się dla mężczyzny, ale dla dziecka już tak”.

Danielle Steel to znana i popularna pisarka romansów, dlatego z nadzieją na jakąś namiętną historię sięgnęłam po książkę Wyzwanie. Dawno nie miałam okazji przeczytania jej powieści, więc skorzystałam z oferty księgarni Bonito, w której znalazłam niniejszy tytuł. Z opisu wynikało, że będzie ona opowiadała o przygodach kilku przyjaciół i tak faktycznie było, ale nie przez całą fabułę. Czytając, miałam wrażenie, że jest to opowieść złożona jakby z dwóch różnych historii połączonych w jednej książce. Nie jest to zatem typowa dla tej autorki powieść, gdyż przede wszystkim głównych bohaterów jest co najmniej kilkoro.

Recenzja książki Wyzwanie

Pierwsza grupa bohaterów książki Wyzwanie to nastolatkowe, którzy mieszkają w Fishtail w Montanie w hrabstwie Stillwater u podnóża gór Beartooth i razem spędzają czas. Peter Pollock, Matt Brown, Tim Taylor i Noel Wylie mają po czternaście lat i mieszkają po sąsiedzku. Brat Noela, Justin, skończył siedemnaście lat, a Matt ma sześcioletniego brata, Benjiego. Dołącza do nich czternastoletnia Juliet Marshall, która niedawno przeżyła rozwód rodziców. Jej ojciec, Tom, postanowił swoje życie związać z Fishtail, gdzie się przeprowadził, uciekając od zgiełku Nowego Jorku. Jego żona Beth nie wyobrażała sobie życia na wsi, więc pozostała w metropolii. Powód ich rozstania był dla mnie błahy i niezrozumiały, gdyż wynikał jedynie z innych planów na życie. Juliet musi więc dzielić swój czas nie tylko między rodzicami, ale też różnymi stylami i warunkami życia.

Dziewczyna za niezbyt entuzjastycznym pozwoleniem matki wyjeżdża na wakacje do ojca. Tam poznaje miejscowych chłopaków, z którymi szybko nawiązuje kontakt. Razem z nimi pewnego dnia wyrusza na wyprawę szlakiem na Granitowy Szczyt, uważany za bezpieczne miejsce. Jednak wkrótce przekonują się, że góry mają swoje prawa i zawsze trzeba być czujnym. Grupka dzieciaków musi stawić czoła naturze i nauczyć się polegać na sobie oraz wspierać siebie nawzajem. Ta eskapada okaże się dla nich dobrym sprawdzianem dla ich przyjaźni.

Druga grupa to świat dorosłych, czyli rodziców wyżej wymienionych przyjaciół. Ich losy poznajemy zarówno w trakcie akcji ratunkowej, jak i po jej zakończeniu.

Książka bestsellerowej autorki powieści obyczajowych

Fabuła książki Wyzwanie ma trzy różne ekspresje i charaktery. Pierwsza jest nieco nużąca, gdyż przybliża nam dosyć szczegółowo pięć rodzin; ich sytuacje, problemy i zainteresowania, więc wypełniona została długimi opisami ich warunków życia. Więcej zaczyna się dziać, gdy dzieciaki wyruszają w góry. Czytając tę część, można by przypuszczać, że jest to typowa historia skierowana do młodzieży. To wrażenie mija, gdy zagłębiamy się w drugą połowę książki. Wówczas nabiera ona charakteru romansu, w którym wyłaniają się różne relacje osób dorosłych, którzy rozstrzygają swoje życiowe problemy.

Wyzwanie Danielle Steel to powieść, która nie do końca mnie zadowoliła, gdyż miałam wrażenie, że autorka upchała w niej kilka różnych swoich pomysłów. Nie potrafiłam wczuć się w jej klimat, przeżycia bohaterów i ich osobowości. Zabrakło mi w niej wyeksponowania emocji, które oczywiście są, ale nie zostały dobrze i ekspresyjnie nakreślone. Czasami niektóre sytuacje wydarzają się za szybko, ale też dziwiły mnie użyte niekiedy słowa brzmiące dziwnie, gdyż zastosowane nieco w niepasującym do sytuacji stylu, chociażby słowo „wreszcie” w kontekście zgonu najbliższej osoby: „wydarzyło się wreszcie to, czego rodzina Wylie się obawiała”, więc wyszło trochę niefortunnie, jednak nie wiem, czy to wina tłumaczenia, czy też zamysł autorki…

Plusem książki Wyzwanie jest lekki styl, więc czytanie przebiega płynnie. Drugi ważny aspekt to przesłanie wyłaniające się z tej historii, która okazała się doskonałym sprawdzianem dla więzi łączących poszczególne osoby, gdyż najlepszym testem są trudne sytuacje, które pokazują prawdziwą ludzką naturę.

Mirosława Dudko

ezo-ksiazki.blogspot.com