Natka i urodzinowa katastrofa okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Natka i urodzinowa katastrofa, Ruth Quayle

Książka dla początkujących czytelników

Natka i urodzinowa katastrofa autorstwa Ruth Quayle to kolejny, już piąty tom cyklu książek dla dzieci pt. Natka. Książeczka podzielona jest na trzy zabawne i pełne przygód historyjki. Jej bohaterką jest tytułowa Natka i jej rodzina.

Natka i urodzinowa katastrofa

Natka to dziewczynka, która obchodzi urodziny 25 sierpnia. Uwielbia ten dzień szczególnie. Prezenty, brak obowiązków w tym dniu, tort… Jest jednak jedna rzecz, której dziewczynka nie lubi – przyjęcie urodzinowe. Warunkiem, by dostać dużo prezentów, jest jednak obecność na nim kolegów i koleżanek. Dlatego po namyśle zdecydowała, że zaprosi całą pierwszą klasę. Natka przebrała się za wilka, wymyśliła zabawę typu poszukiwanie skarbów i wiele innych atrakcji. Jej kolega Huber jednak popsuł jej wszystko…

Okropne śniadanie

Natka uważa, że jej śniadania są nudne i okropne. Każdy poranny posiłek, jaki je w szkole, składa się z kromki z serem, jogurtu i jabłka. Nie ma w nim ani cukierków, ani ciasteczek. A inni przynoszą czekoladowe batoniki, które bardzo by chciała zjeść nasza bohaterka. W szkole chodzi cały czas głodna. Czy rodzice dadzą jej również słodycze do szkoły i w końcu nie będzie czuła się głodna?

Zapracowane wakacje

Wakacje kojarzą mi się z odpoczynkiem, ale Natce niekoniecznie. Musi wtedy zmywać, przygotowywać stół przed posiłkiem. A na wyjeździe sama się rozpakować. Nie może nawet na chwilkę się położyć, bo wtedy ratuje mrówki przed zgnieceniem. Oprócz tego, musi jeszcze używać kremu. To wszystko jest według niej ciężką pracą. Wszystko jest niesprawiedliwe, a rodzice okrutni!

Podsumowanie

Książeczkę Natka i urodzinowa katastrofa czyta się bardzo szybko. Wszystkie trzy historyjki są krótkie i opatrzone ciekawymi ilustracjami, które pomagają skupić się na tekście czytanym młodszym dzieciom. Natomiast tym, co poczynają pierwsze kroki w czytaniu książek, ułatwiają zrozumieć to, co czytają.

Opowieści o dziewczynce, która ma swoje dziecięce problemy potrafią rozbawić i zainteresować nie tylko dziecko, ale również nas, dorosłych. Ja osobiście stałam się fanką Natki. Dzięki książeczce Natka i urodzinowa katastrofa, oprócz poznania zwykłych przygód Natki, możemy wraz z dziećmi porozmawiać o uczuciach, jakie jej towarzyszą podczas przyjęcia urodzinowego, czy o dobrych manierach.

Książeczka Natka i urodzinowa katastrofa jest świetną propozycją dla dzieci wkraczających w samodzielne czytanie. Duża czcionka, ilustracje rozwijające wyobraźnię, ciekawe i zabawne historyjki, które nie pozwalają się nudzić. Bohaterowie, z którymi można się zaprzyjaźnić. To wszystko sprawa, że czas spędzony z Natką jest miło spędzonym czasem.

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku

Więcej książek dla dzieci z serii Natka: