Nasza biedna wielmożna Pani okładka
Literatura piękna Recenzje

Nasza biedna wielmożna Pani! M.C. Beaton

Czwarta część przygód Lady Rose Summer

Nasza biedna wielmożna Pani! M.C. Beaton to czwarty tom serii o przygodach Lady Rose Summer. Narzeczeństwo z kapitanem Cathcartem nie jest łatwe, zwłaszcza kiedy zleceniodawczyniami agencji detektywistycznej są piękne kurtyzany. Młoda kobieta jest bardzo zmęczona ciągłą walką o własną wolność, szacunek, własne wybory i przekonania. Boli ją fakt, iż mimo złożonej obietnicy narzeczony poświęca jej bardzo mało czasu, skupiając całą swoją uwagę na prowadzeniu firmy.

Nasza biedna wielmożna Pani! to książka wyjątkowa, ponieważ tym razem samą Lady Rose posądzono o popełnienie zbrodni. Wszystkie ślady wskazują na jej udział w popełnieniu przestępstwa, a dowody znajdują się w najmniej odpowiednim momencie. Rose jest ogromnie zasmucona i przygnębiona tymi wydarzeniami. Akcję książki Nasza biedna wielmożna Pani! rozłożono w czasie kilku miesięcy, jednak czytelnik nie odczuwa upływającego czasu. Samotność staje się nieodzownym towarzyszem dni Rose. Do tego rodzice robią wszystko, aby się jej pozbyć i zająć spokojnym życiem towarzyskim.

Recenzja książki Nasza biedna wielmożna Pani!

Młoda kobieta sama nie wie, komu może uwierzyć i kto jest jej przyjacielem. Czwarty tom serii kryminalnej M.C. Beaton ma najmniej przewidywalną akcję. Mimo licznych dowodów bardzo trudno czytelnikowi wskazać sprawcę. W tej części Lady Rose nie jest tak waleczna jak w poprzednich tomach. Ciąg wydarzeń w jakich uczestniczyła młoda kobieta mocno ją zmęczył i odcisnął swoje piętno. Każde z podjętych przez nią działań może zostać źle zrozumiane i odebrane jako potencjalne przyznanie się do winy.

W tej części autorka decyduje się na poszerzenie horyzontów i zwiększenie obszaru, na jakim dzieje się akcja. Odkrywa przed czytelnikiem kolejne warstwy społeczne oraz pomniejsze społeczności, ukazując ich przekonania i sposób postępowania.

Książkę Nasza biedna wielmożna Pani! napisano w podobnym klimacie i stylu, co trzy poprzednie. Przeczytałam ją jednym tchem i z rosnącym zainteresowaniem. Zauważalny subtelny humor podkreśla lekkość stylu pisania autorki oraz nadaje całości wyjątkowego charakteru. Każdy z czterech tomów jest interesujący na swój sposób. Nasza biedna wielmożna Pani! posiada najbardziej zawiłą i skomplikowaną akcję z całej serii. Przestępstwo ma wiele płaszczyzn, spore grono zamieszano w opisane wydarzenia. Nie jestem jednak przekonana, co do ostatecznego losu przestępcy. Nie rozumiem decyzji autorki o poprowadzeniu wątku w takim kierunku, brakuje mi dla niego uzasadnienia. Podsumowując, cudownie się bawiłam podczas lektury książki Nasza biedna wielmożna Pani! i jeśli lubicie takie tematy, to serdecznie polecam Wam wszystkie książki z serii.

Natalia, Lubię To Czytam