Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?, Grażyna Bąkiewicz

Zarys fabuły

Poznajemy Robka, sympatycznego chłopca, który marzy o latającym rowerze. Jednak taki rower to nie prosta sprawa i wraz z kolegą, Julkiem, pracuje nad latającą deskorolką. Czy jednak to zadanie okaże się łatwiejsze? Robek oprócz bogatej wyobraźni ma również tatę, który czasami zachowuje się dziwnie, gdy do głowy wpadnie mu pomysł na nowy wynalazek. Wychodzi wtedy w nocy i patrzy w niebo. Prawie wcale nie odzywa się w te dni do rodziny. Na jednej z lekcji z panem Cebulą, chłopcy mają za zadanie poznanie prawdy o tym czy Mikołaj Kopernik był pierwszym, który zaczął wątpić w to, że Ziemia się kręci? W tym celu przenoszą się do wieku XV, do czasów, gdy żył Mikołaj Kopernik. Ich pierwszy lot w dawne czasy zakończył się poznaniem Mikołaja, gdy był jeszcze chłopcem. Miał 12 lat i mieszkał w Toruniu. Kolejny raz przenieśli się do czasów, gdy Kopernik zaczął studia na Akademii Krakowskiej… I tak po kolei książka Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię? zapoznaje nas z życiem bohatera.

Receznja książki

Ta niewielkich rozmiarów książeczka zawiera wiele cennych informacji o znanym chyba wszystkim astronomie, lekarzu, poecie, malarzu i matematyku. Dzięki niej każdy, nie tylko dziecko, może poszerzyć swoją wiedzą o Mikołaju Koperniku. Człowieku, który miał na tyle siły, by przewrócić świat do góry nogami. Wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię.

Dowiemy się między innymi:

  • Kim był Mikołaj Kopernik?
  • Dlaczego niektóre księgi kościół palił?
  • Dlaczego złamaną nogę trzeba było leczyć u kata?
  • Czy dawniej fałszowano pieniądze?
  • Czy Mikołaj kiedykolwiek się zakochał?

Nie zabraknie tutaj również wzmianek o innych znanych i ważnych osobach, takich jak Ptolemeusz, Kolumb, Leonardo da Vinci, Gutenberg…

Podsumowanie recenzji

Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię? to publikacja napisana w łatwy i humorystyczny sposób. Na pewno dzieci, które uwielbiają wyobrażać sobie podróże w czasie, będą zachwycone tym tytułem. Font w niej jest duży, dzięki czemu starsze dzieci, które radzą sobie same z czytaniem, nie będą mieć problemu, by samemu poczytać o Robku i Mikołaju Koperniku. Dopełnieniem całej książki są przepiękne czarno-białe ilustracje. Nie jeden raz zatrzymałam się na nich na dłużej. Bardzo ciekawym pomysłem jest tutaj również wplecenie elementów komiksu. W ten sposób zostały tutaj przedstawione przemyślenia Mikołaja oraz dialogi z postaciami minionej epoki. Jeśli Wasze dzieci są ciekawe świata oraz osób, które miały wpływ na to, co dzisiaj wiemy, to bardzo polecam publikację Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?, jak również inne książeczki z tej serii.

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku

Polecamy inne książki edukacyjne dla dzieci: