Rześko, okładka
Literatura faktu Recenzje

Rześko, Nina Czarnecka

Tak dużo małych spraw składa się na wielki zachwyt egzystencją.

Najbardziej zmysłowy poradnik osiędbania

Dobre samopoczucie zależy od wielu aspektów, a jednym z nich jest pora roku. Jedni lubią zimę, inni lato i nie zawsze potrafią się cieszyć, gdy przychodzi czas, którego nie lubią. Autorka książki Rześko podpowiada jak polubić każdą porę roku. Chyba najwięcej ludzi nie przepada za miesiącami jesienno-zimowymi. Temu okresowi autorka poświęciła pierwszą część serii Osiędbania pt. Ciepło. Tytuł doskonale oddaje to, czego szukamy w czasie zimnych tygodni. Gdy temperatury wzrastają, szukamy rześkości, więc tytuł drugiej części bardzo dobrze dobrano. Nina Czarnecka propaguje zasady ajurwedy, więc w swoim poradniku wykorzystała tę wiedzę, by poprawić komfort życia. Zaznacza, że zasady ajurwedy dokładnie przedstawiła w książce Ciepło. Teraz w skrócie przypomina najważniejsze zasady, zwłaszcza te dotyczące doszy. To jest bardzo pomocne w dalszej lekturze, gdyż przedstawione zasady, techniki, ćwiczenia oraz uzasadnienia opisywanych zależności w dużej mierze zależą, od tego, czy jesteśmy doszą vata, pitta czy kapha.

Budowa poradnika

Poradnik Rześko opracowano w sposób przejrzysty. Wypełniają go duże zdjęcia zrobione przez panią Maję Sobczak. Zaplanowany został tak, że możemy przeczytać go w całości od razu, a potem korzystać z niego w zależności od tego, jaki aktualnie mamy miesiąc. Plusem jest też duży format książki. Trwałość gwarantuje usztywniona okładka ze skrzydełkami. Szkoda jedynie, że grzbiet jest klejony i to jedyny słaby punkt tego poradnika. Mamy tu omówiony czas od marca do sierpnia. Autorka pokazuje, że każdy miesiąc niesie ze sobą określoną energię, możliwości, piękno i dary. W każdym rozdziale zamieściła pełno porad, motywujących sentencji i ćwiczeń pomagających wprowadzić nas w dobry nastrój. Zwieńczeniem każdego miesiąca są przepisy na wegetariańskie dania, które ułożyła według zasad ajurwedy. Są to propozycje na potrawy z sezonowych produktów dostępnych na naszym polskim rynku. Wyjaśnia też, dlaczego warto je spożywać właśnie w danym czasie i jakie korzyści z nich płyną dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Trochę o autorce

Pani Nina Czarnecka jest pasjonatką holistycznego podejścia do zdrowia. Od wielu lat gromadzi wiedzę związaną z ajurwedą, psychologią i duchowością. Jej porady są sprawdzone przez nią samą. Z tego powodu pragnie poprzez swoją publikację przekazać doświadczenie, by niezależnie od pory roku, nasze samopoczucie było jak najlepsze. Kieruje swój poradnik zarówno do osób, które nie lubią tego okresu, ale też do uwielbiających ten ciepły i gorący czas. Podkreśla zależności wiosny i lata. Ponadto wyjaśnia dlaczego w poszczególnych miesiącach czujemy się tak, a nie inaczej. Udziela wielu ciekawych wskazówek, by poczuć się jak najlepiej. Ma nadzieję, że tak jak książka Ciepło pomogła osobom przetrwać jesienne i zimowe dni, tak Rześko pomoże dostrzec w każdym dniu wiosenno-letniego czasu ich piękno i możliwości. Pragnie, by obie książki były towarzyszkami przez 365 dni roku. By pomagały dostrzegać najdrobniejsze przejawy piękna chwili, cieszyć się z każdego zdarzenia, drobnych okruchów dnia codziennego.

Mirosława Dudko

ezo-ksiazki.blogspot.com

Polecamy inne poradniki: