Mądrość herbaty okładka
Bestsellery Recenzje

Mądrość herbaty, Noriko Morishita

Odkryj piętnaście lekcji o szczęściu płynących z japońskiej ceremonii herbacianej

Zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze Wasz wewnętrzny spokój? Co daje poczucie ukojenia i bezpieczeństwa po ciężkim dniu? W książce Mądrość herbaty Noriko Morishita zabiera czytelnika w cudowny świat pełen harmonii, spokoju i zapachu herbaty.

Wewnętrzne rozterki i niepokoje autorki zmieniały się na przestrzeni lat, jednak stałą była cotygodniowa lekcja parzenia herbaty. Dzięki lekcjom początkowa niechęć zostaje zastąpiona przez chęć osiągnięcia wewnętrznego wyciszenia. Autorka udowadnia, że droga do zrozumienia chociaż niewielkiej części ceremonii jest długa i wyboista, jednakże warta każdej poświęconej sekundy. Po latach, patrząc z perspektywy czasu, Noriko Morishita przyznaje, że nie wyobraża sobie siebie i swojego życia bez tych lekcji. Zrozumienie dla ceremonii przychodzi latami, a i tak tyko niewielki jej element odsłania się przed uczennicami. Każda z nich doświadcza czegoś innego.

„Gdy przyszło ci żyć w trudnych czasach, gdy straciłeś całą pewność, a świat zdaje się pogrążać w mroku, ceremonia herbaty uczy cię przede wszystkich jednego: żyj chwilą, z myślą o przyszłości”.

Recenzja książki Mądrość herbaty

Mądrość herbaty niesie ze sobą ogromny spokój, dlatego podczas czytania wyciszałam się po ciężkim dniu. Noriko Morishita, poprzez swoje doświadczenia, uchyla rąbka ceremonii, jednak nie opisuje jej od początku do końca i nie odbiera tym samym tajemniczości japońskiej ceremonii herbacianej. Doza niepewności oraz poznawanie każdego z elementów z osobna, przeplatane spostrzeżeniami i przeżyciami autorki, tworzą wyjątkową całość. Doceniam szczerość co do uczuć i przemyśleń oraz subtelną narrację bez narzucania poglądów i przekonań.

Ta książka ma w sobie głębię. Nie zmusza nikogo do szukania sensu w każdym słowie i geście. Mądrość herbaty ukazuje siłę tkwiącą w spokoju, rutynie i dbałości o każdy szczegół, a piękne zdjęcia dodatkowo wzbogacają całość. Wbrew temu, co myślałam po pierwszych zdaniach, książka jest dobrze przemyślana i skomponowana. Każdy rozdział zwraca uwagę na inną część ceremonii oraz naszego życia. Pozwala niejako zatrzymać się i dostrzec magię każdej chwili.

„My, współcześni, nigdy nie myślimy: To może być nasze ostatnie spotkanie”.

Piętnaście lekcji o szczęściu płynących z japońskiej ceremonii herbacianej to pięknie napisania i wydana książka. Doceniam także fakt, iż na końcu został dodany słowniczek z najważniejszymi pojęciami, które są w tekście omawiane, oraz schematami, które obrazują nam ułożenie niezbędnych podczas ceremonii naczyń. Bardzo polecam Mądrość herbaty. Książka ma wiele do zaoferowania i zaskakuje wbrew temu, co może się wydawać.

Natalia, Lubię To Czytam