Lady Gaga. Applause, okładka
Literatura piękna Recenzje

Lady Gaga. Applause, Annie Zaleski

Biografia ikony

Od lat zdobywa szczyty list przebojów. Każdy ją zna i choć raz słyszał jej muzykę. Ponadto szturmem wdarła się na scenę muzyczną i do tej pory jej nie opuściła. Każdy koncert na długo zostaje w pamięci uczestników, a jej stroje budzą skrajne uczucia na całym świecie. Szanowni Państwo, oto ona – Lady Gaga. Bardzo rzadko sięgam po biografie, jednak kiedy zobaczyłam tę pozycję z pięknym czarno-białym zdjęciem na okładce, nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Postać Lady Gagi jest mi znana od lat. Jej muzyka towarzyszyła mi na różnych etapach życia. Jak wszyscy doskonale wiemy, Lady Gaga jest ogromnie barwną postacią. Biografia piosenkarki zawsze mnie ciekawiła, skąd pomysł na pseudonim artystyczny, stroje oraz koncerty. Każde z przedstawień ma w sobie coś ze spektakli teatralnych, które zachwycają bądź szokują odbiorców.

Zarys fabuły

Lady Gaga to zbiór obserwacji, przemyśleń autorki na temat postaci piosenkarki w oparciu o jej występy, aktywność w mediach społecznościowych oraz wywiady. Z jednej strony jest to ciekawe, ponieważ każdy z nas interpretuje przedstawienia podczas koncertów oraz stroje piosenkarki inaczej. Z drugiej strony wolałabym poznać Lady Gagę od strony procesu twórczego. Autorka wskazuje, że główna bohaterka jest osobą niezwykle wrażliwą, otwartą na świat i potrzeby ludzkości. Dzięki temu biografię czyta się szybko, mimo dość drobnej czcionki. Ponadto strony zdobią piękne zdjęcia z różnych etapów kariery performerki. Annie Zaleski w książce Lady Gaga skupia się na faktach dotyczących dzieciństwa oraz wczesnej młodości, jednak nie ma wiele faktów dotyczących późniejszego życia piosenkarki. Autorka stara się pokazać, że Lady Gaga jest wszechstronnie uzdolniona. Na przykład podejmuje różne wyzwania. Opis umieszczony na okładce Lady Gaga informuje czytelnika, że lektura dostarczy mu nieznanych faktów z życia ikony muzyki. Nie mogę się z tym zgodzić, ponieważ nie ma w tym nic odkrywczego, dla kogoś, kto interesuje się twórczością Lady Gagi.

Podsumowanie

Myślę, że Lady Gaga jest to dobra pozycja literacka dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z twórczością ikony muzyki pop, aby rozbudzić ciekawość co do muzyki Lady Gagi, jej znaczenia oraz okoliczności powstania. Każdy rozdział dotyczy innego etapu twórczości artystki, w związku z czym poruszanie się po niej jest bardzo proste. W efekcie książka stanowi ciekawą rozrywkę na wieczór. Jestem ogromnie ciekawa, czym jeszcze piosenkarka zaskoczy nas w przyszłości.

Natalia, Lubię To Czytam

Polecamy inne biografie muzycznych gwiazd: