Miłość, kłamstwa i sekrety, okładka
Literatura piękna Recenzje

Miłość, kłamstwa i sekrety, Krystyna Mirek

Ludzie zakochują się według własnego klucza. Często sami go nawet nie znają.

Świat mediów w dzisiejszych czasach sprawia, że możemy innym pokazywać siebie w takiej wersji, w jakiej chcemy, by nas widziano. Często pod postacią przedstawianą na zewnątrz skrywa się całkowicie odmienny wizerunek. Miłość, kłamstwa i sekrety opowiada właśnie o tego rodzaju zagadnieniach.

Zarys fabuły powieści Miłość, kłamstwa i sekrety

Gdy Franek umawia się ze swoją narzeczoną Wiktorią, nigdy nie wie, jaką wersję ujrzy za chwilę. Osoby patrzące na niego z boku mogą pomyśleć, że co chwilę zmienia dziewczyny. Tymczasem Wiktoria jest niezwykle barwną postacią i to dosłownie, gdyż co chwilę zmienia kolor włosów i sposób ubierania się. Jej postać została przedstawiona bardzo realnie, gdyż reprezentuje osoby zauroczone światem wirtualnym,. Od jakiegoś czasu jest zauroczona Vincentem, do tego stopnia, że jej ogromnym marzeniem jest poznać go osobiście. Niestety jest to trudne, gdyż popularny youtuber skutecznie ukrywa swoje prywatne życie. Kim on jest naprawdę, wie tylko Franek, gdyż łączy ich braterska więź. Jednak od 10 lat ich kontakt się urwał, po tym, gdy Vincent odziedziczył spadek po dziadku. Poza domem otrzymał też zeszyt z przepisami kulinarnymi, z którego teraz youtuber korzysta podczas swoich transmisji on-line. To wszystko sprawia, że każdy żyje w swoim świecie wyobrażeń, nie znając prawdy. Franek zazdrości Vincentowi, Vincent zazdrości Frankowi, Michalina zazdrości Wiktorii, a jedynie Wiktoria żyje w iluzji dobrego samopoczucia i dąży do zrealizowania swoich planów zdobycia przystojnego prezentera. W tajemnicy przed narzeczonym wynajmuje panią detektyw, by z jej pomocą dotrzeć do tajemnic Vincenta.

Co nieco o bohaterach

W powieści Miłość, kłamstwa i sekrety Wiktoria była dla mnie irytującą, pustą lalką. Nie mogłam się zgodzić z wyrażaną o niej opinią, że to mądra dziewczyna. Zachowywała się nieodpowiedzialnie, lekkomyślnie i wyrafinowanie. Ważne dla niej okazały się wygląd, stan posiadania finansowego i sławy. Wciąż mało jej wrażeń i dla swych wygórowanych mrzonek jest gotowa porzucić wszystko, by tylko spełnić swoje marzenia, nie licząc się w ogóle z uczuciami innych. Zupełnym przeciwieństwem jest jej przyjaciółka, Michalina. Spokojna, lojalna, miła, sympatyczna, nieco wycofana. Uważa się za gorszą, ale jest naturalna i… zakochana we Franku. Jednak ze względu na przyjaźń z Weroniką nie daje po sobie poznać, co tak naprawdę ma w sercu. Bardzo szybko dowiadujemy się jaka jest prawda, ale to nie zmniejsza zainteresowania tym, co dzieje się w powieści. Wręcz przeciwnie, to sprawia, że śledzenie rozwijających się perypetii bohaterów z poziomu obserwatora staje się fascynujące. My, jako czytelnicy, wiemy znacznie więcej, niż poszczególne postacie historii. Krystyna Mirek wyraźnie pokazuje, że kłamstwo nie popłaca i najlepszym sposobem jest szczerość. Wprawdzie szczerość Franka spowodowała potok sytuacji, których nie był w stanie przewidzieć, ale to dało mu możliwość lepszego poznania swojej dziewczyny, z którą chciał wziąć ślub.

Recenzja książki

Krystyna Mirek stworzyła nieoczywistą opowieść złożoną z kilku wątków, które skutecznie ze sobą poplątała. Miłość, kłamstwa i sekrety to komedia romantyczna podszyta lekkim humorem. Wspaniale poprowadzona fabuła daje mnóstwo emocji, więc że nie ma w niej miejsca na nudę. Składa się na nią szereg splotów, niedomówień, sekretów i błędów. Przez kolejne rozdziały niemal się biegnie. Wprawdzie przyczyna braku kontaktu ze sobą braci wydała mi się zbyt błaha, a wiele spraw mogło potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby każdy był szczery i skłonny do rozmowy. Autorka w książce pokazała, że kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej lub później wszystko się wyda. Z naturą ludzką bywa jednak tak, że skłonna jest do gmatwania swojego życia ukrywaniem prawdy, zamiast wziąć pod uwagę, że czasami najprostsze rozwiązanie jest najlepsze, ale niestety życie pokazuje, że jest to najtrudniejsze do zrobienia.

Mirosława Dudko

eco-ksiazki.blogspot.com

Polecamy inne powieści Krystyny Mirek: