Dom Marilynne Robinson okładka
Literatura piękna Recenzje

Dom, Marilynne Robinson

Drugi tom bestsellerowej sagi

Dom Marilynne Robinson to drugi tom z cyklu Gilead. Jest to jednak moje pierwsze spotkanie z autorką i zarazem bardzo udane. Najnowsza książka Marilynne Robinson przetłumaczona na język polski nie jest przeznaczona dla każdego, ponieważ jest też dość wymagająca… Dom to bardzo wzruszająca powieść, w której zostaje poruszony uniwersalny temat przemijania, miłości i dawania drugiej szansy. Jednak nie nadaje się do czytania, gdy na przykład gotujecie obiad czy jedziecie autobusem do pracy.

Według mnie do książki Marilynne Robinson trzeba przysiąść w wygodnym fotelu, z filiżanką gorącej herbaty i dopiero wtedy pochłonąć ją w całości. Nie ma tutaj wartkiej akcji, bo wszystko dzieje się powoli. Znajdziecie natomiast szacunek, przemyślenia i trudne relacje, bezwarunkową miłość, ale – przede wszystkim – Dom to ciepło rodzinne. To książka, która udowodni czytelnikom, jak ważna w życiu jest rodzina.

Rodzinny dom według Marilynne Robinson

Autorka po raz kolejny zabiera nas do małego Gilead, gdzie poznajemy rodzinę Boughtonów. Spotkamy Glory, która wróciła do domu po zerwanych zaręczynach, aby opiekować się schorowanym ojcem Robertem. Po dwudziestu latach wraca również marnotrawny syn i brat Jack, który z kolei wyjechał z miasteczka w atmosferze skandalu i chciałby teraz powrócić do domu. Zawsze czuł się jako ten zły, niedoceniony, jednak mimo wszystko przyjęto go w rodzinnym domu z otwartymi ramionami. Cała trójka od nowa uczy się wspólnie ze sobą żyć, rozmawiać i dawać drugą szansę. Czy uda im się odbudować więzi? Gorąco polecam sprawdzić.

Ogromnie się cieszę, że miałam możliwość przeczytać książkę Dom Marilynne Robinson. Nie mogę doczekać się polskiego wydania kolejnego tomu.

Edyta Osińska,

czytamyzdysia.pl

Sięgnij po Gilead – pierwszą część serii Marilynne Robinson