Ciekawski George i jego sen okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Ciekawski George i jego sen, Margret i H. A. Rey

Co słychać u Ciekawskiego Georgea?

W życiu każdego dziecka przychodzi taka chwila, w której pragnie być większym, wyższym, mogącym sięgać wszędzie tam, gdzie tylko zapragnie, dlatego też rodzice zmagają się wtedy z nie lada wyzwaniem. Jak wytłumaczyć dziecku, że na wszystko przyjdzie czas, oraz że dziecięcy wzrost ma także swój nieodparty urok? I tu może przyjść z pomocą nieprzeceniona literatura, a dokładniej książeczka o tytule Ciekawski George i jego sen. To najnowsza odsłona cyklu o losach uroczej małpki.

Tytułowa małpka po powrocie z parku rozrywki marzy o tym, by być większą, gdyż wtedy będzie mogła korzystać z każdej karuzeli, brać na ręce urocze króliczki, jak i wreszcie chodzić wszędzie bez towarzyszenia dorosłej osoby. I to marzenie Georgea spełni się za sprawą snu podczas oglądania filmu o King Kongu. Snu, w którym to okaże się on… stanowczo zbyt duży. Na szczęście sny mają to do siebie, że zawsze się kończą…

Recenzja książki dla dzieci Ciekawski George i jego sen

Ciekawski George i jego sen to piękna opowieść nieżyjącego już małżeństwa Margret i Hansa Augusto Reyów. Stanowi sobą znakomity przykład zabawnej, wypełnionej ciepłem i do tego uczącej dobrego życia bajki dla dzieci. To właśnie na jej stronach najmłodsi czytelnicy uczą się tego, co w życiu jest najważniejsze. Ponadto dowiedzą się, jak być dobrym człowiekiem oraz poznają piękno codzienności, która może zawsze i wszędzie mile zaskakiwać. Za swoistego przewodnika po tej lekcji mają zaś sympatyczną, uroczą i ciekawą świata małpkę o imieniu George. Georgea z kolei nie sposób nie pokochać i nie znaleźć w nim swojego dziecięcego przyjaciela.

Fabułę tej opowieści cechuje niezwykła lekkość podania, prostota relacji i zarazem wielka atrakcyjność. Na kartach książki dla dzieci Ciekawski George i jego sen odkrywamy kolejne senne przygody „olbrzymiego” Georgea, który, chcąc spełnić swoje marzenia o byciu wielkim i samodzielnym, otrzymuje bardzo cenną lekcję pokory. Ciekawski George i jego sen to humor, mądrość emocji i zarazem znakomite połączenie rozrywki z nauką dobrego życia. Naukę tę z pewnością docenią rodzice dziecięcych czytelników i będzie ona procentować w przyszłości.

Jako że mamy do czynienia z książkową bajką dla najmłodszych, jej strony wypełniają piękne ilustracje stylizowane na oryginalną, rysowniczą twórczość H. A. Reya. To niezwykle malownicze, klimatyczne, pociągnięte lekką kreską i idealnie wplecione w układ treści kadry. Oczywiście charakteryzuje je również piękno bogatych w swej różnorodności i idealnie dobranych kolorów. I jestem przekonana o tym, że każde dziecko będzie zauroczone tymi obrazkami.

Bajka dla najmłodszych czytelników

Ciekawski George i jego sen liczy sobie 24 strony, wobec czego z łatwością może stać się przedmiotem wspólnej lektury dziecka i rodziców na czas jednego wieczoru. I będzie on przyjemnym, zabawnym, być może wypełnionym ciekawymi pytanymi dziecka, jak i przede wszystkim niezwykle pożytecznym. Otóż opowieść ta uświadamia dziecku tę prawdę, że na wszystko jest czas – zarówno na bycie dzieckiem, nastolatkiem, jak i dorosłym…. Książka uświadamia również, że każdy wiek i tym samym każdy wzrost ma swój niezwykły urok, o czym przekonuje się główny bohater tej bajkowej historii.

Podsumowując, każde dziecko powinno poznać tę znakomitą i dla wielu już kultową serię o przygodach Georgea. Stanowi bowiem niezwykle mądrą, ciepłą, familijną i wartościową odsłonę dziecięcej literatury, która w perfekcyjny sposób łączy przyjemne z pożytecznym. I tak samo ma się rzecz z najnowszą częścią cyklu – książeczką Ciekawski George i jego sen, do której to poznania gorąco was zachęcam. To uśmiech, bajkowa przygoda i główny bohater, którego nie można nie pokochać. Polecam!

Urszula Janiszyn,

I, po lekturze…

Odkryj jeszcze więcej przygód Ciekawskiego Georgea!