Burdgundczycy, okładka
Polecamy Recenzje

Burgundczycy. Książęta równi królom

Dzisiaj zrecenzuję pięknie wydaną książkę Burgundczycy. Książęta równi królom. To duża, licząca prawie 700 stron publikacja. Ma twardą oprawę, która przykuwa wzrok. Złote napisy na okładce mienią się w świetle. A co skrywa wnętrze? „1111 lat i jeden dzień historii burgundzkich Niderlandów”. To epoka luksusów, bitew i zdrad. Zapraszam do przeczytania recenzji.

Co nieco o książce

Przez ponad tysiąc lat historia burgundzkich Niderlandów pełna była przepychu, burzliwych bitew i intryg. Bart Van Loo w swojej opowieści Burgundczycy. Książęta równi królom mówi o skomplikowanej polityce i klimacie nieprzyzwoicie bogatych miast. Pisze o intrygach i chylących się ku upadkowi ideałom rycerstwa. W końcu to właśnie dzięki książętom Burgundii kształtuje się nasze współczesne wyobrażenie o średniowieczu i jego kulturze. Przy granicy Francji i Niemiec stworzyli państwo pełne blasku i sukcesów. Ich dwory były symbolem wytworności, której pragnęli dorównać monarchowie Europy. Nie bali się wyruszyć na krucjatę przeciwko Turkom ani zmierzyć się z wojną, później nazwaną stuletnią. Czy poddani widzieli w nich autorytety? Kim tak naprawdę byli książęta Burgundii? Autor podzielił książkę Burgundczycy. Książęta równi królom na 5 główny rozdziałów: „Zapomniane tysiąclecie (406-`369)”, „Stulecie Burgundii (1369-1467)”, „Fatalna dekada (1467-1477)”, „Decydujący rok (1482)” i „Pamiętny dzień (20 października 1496 roku)”.

Pomoce ułatwiające czytanie książki Burgundczycy. Książęta równi królom

Na końcu książki Burgundczycy. Książęta równi królom znajdują się drzewa genealogiczne, np. dynastii książąt Burgundzkich i królów Anglii. Są serie miniatur, portretów i fragmentów dzieł sztuki, o których jest mowa w książce. Są także mapy. Jest też lista najważniejszych postaci występujących w książce. Przykładowo: „Filip I Piękny (Philippe le Beau, 1478-1506), syn Maksymiliana I Austriackirgo i Marii Burgundzkiej, arcyksiążę, namiestnik Niderlandów, ojciec cesarza Karola V”. Dodatkowo mamy też bardzo obszerną bibliografię. To wszystko pomoże lepiej poruszać się po tej obszernej publikacji.

Podsumowanie

Książka Burgundczycy. Książęta równi królom to obszerna i pięknie wydana lektura. Warto mieć ją w swojej biblioteczce. Autor porusza wiele tematów, ale dzięki pomocom umieszczonym na końcu książki łatwiej jest poruszać się po publikacji. Polecam.

Książkoholik