top, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Literackie perełki. Zobacz nasze top 10!

Zapraszam na kolejne zestawienie nowości książkowych. Propozycje wydawnicze zainspirują, poruszą i skłonią do refleksji. Autorzy stawiają na różnorodność tematów i stylów, co sprawia, że każdy, niezależnie od swoich literackich preferencji, znajdzie coś dla siebie. Nowe książki to zarówno dzieła debiutantów, jak i kontynuacje uznanych twórców.

10. Długi Wiek XX. Pieniądze, władza i geneza naszych czasów

Długi XX wiek to przełomowa praca naukowa znakomitego włoskiego badacza. Oferuje nową interpretację historii kapitalizmu. Jest to wybitne dzieło socjologii historycznej. Autor analizuje związek między akumulacją kapitału a formowaniem się państw na przestrzeni 700 lat. Udowadnia, że kapitalizm rozwijał się w ramach długich stuleci, z których każde było zdominowane przez nową globalną potęgę kontrolującą rozszerzającą się gospodarkę-świata. Przedstawiając historię kolejnych hegemonów Giovanni Arrighi kończy analizę, wskazując na nowe siły, które już się wykształciły i są gotowe podważyć światową dominację USA.

9. One Last Shot

W One Last Shot poznajemy supermodelkę Emerson. Wydaje się mieć idealne życie, ale jest zmęczona szukaniem miłości w niewłaściwych miejscach. Kiedy przypomina sobie o pakcie małżeńskim, który zawarła jako nastolatka ze swoim przyjacielem Theo, dostrzega szansę na odnowienie jedynej wartościowej relacji, jaką miała. Przekonuje swojego agenta, by załatwił jej pracę jako twarz kampanii, przy której Theo będzie pracował jako fotograf. Theo może nie być jednak tak zadowolony z jej obecności, jak by tego chciała. Czy to będzie jej ostatnia szansa na miłość, czy może definitywne pożegnanie?

8. Nieznajoma żona

Książka Nieznajoma żona została wydana w formacie z dużą czcionką, idealną dla dla seniorów i osób słabowidzących. To bestseller mistrzyni suspensu. Pewnego dnia, nieznajoma atrakcyjna kobieta siada w hotelowej restauracji przy stoliku Olive Anderson i oznajmia, że jest jej żoną. To, co zaczyna się jako intrygująca gra, szybko zamienia się w koszmar. Tajemnicza nieznajoma ma mroczne sekrety, ale Olive ma ich znacznie więcej… Ten thriller wciąga bez reszty.

7. Wanda Panda nad morzem

Nakładem Wydawnictwa Magiczne ukazał się tytuł Wanda Panda nad morzem. Gotowi na letnią przygodę? Razem z Wandą będziemy pływać w morzu, jeść gofry i bawić się w syrenki oraz piratów. Dzieci wybiorą się z Wandą na wakacje. Autorka znanej serii o Wandzie skupia się na codziennych przygodach małych dzieci, które każdego dnia stawiają czoła różnym wyzwaniom i poznają fascynujące rzeczy o sobie i otaczającym ich świecie. Co ważne, książka powstała we współpracy z psychologiem dziecięcym.

6. Najcenniejszy skarb. Trzecia Transatlantycka Wyprawa Kajakowa

Najcenniejszy skarb. Trzecia Transatlantycka Wyprawa Kajakowa to pięknie napisana biografia. Aleksander Doba mając 70 lat po raz trzeci przepłynął Atlantyk kajakiem. To była jego najtrudniejsza wyprawa. Marzył o napisaniu książki o tej podróży, lecz nie zdążył tego zrobić. W 2021 roku zmarł niespodziewanie podczas wspinaczki na Kilimandżaro w Tanzanii. Trzy lata później Gabriela Doba, jego żona, oraz Łukasz Wierzbicki, autor książki dla dzieci o przygodach Aleksandra postanowili spełnić marzenie wyjątkowego podróżnika. Tak powstała niezwykle interesująca książka o niesamowitym człowieku.

5. Bad Summer People

Wydawnictwo Dolnośląskie wydało kryminał pod tytułem Bad Summer People. To historia o zdradzie, zepsuciu przez bogactwo i relacjach pełnych obłudy. A wszystko w… letnim klimacie. Rodziny Jen i Lauren spędzają każde lato w elitarnej społeczności nowojorskich bogaczy w Salcombe na mierzei Long Island. Ich wakacyjna codzienność to malownicze plaże i niekończące się imprezy. Jason, milczący mąż Lauren, ma romans z żoną swojego najlepszego przyjaciela – a tą kobietą jest Jen. Lauren jeszcze nic nie podejrzewa, ale już zaangażowała się w intensywną relację z Robertem, młodym trenerem tenisa zatrudnionym na sezon. Wszystko się zmienia, gdy zostaje znalezione ciało. Atmosfera staje się napięta. Żaden z bohaterów nie jest bez skazy, ale czy ktoś z nich mógłby popełnić morderstwo?

4. Boski znak

Boski znak to thriller wydany przez Skarpę Warszawską. Adam Berg – redaktor – zostaje zatrudniony przez grupę miliarderów, aby odnaleźć skarby ukryte na zamku Czocha. Staje się przez to celem tajemniczych prześladowań. Ktoś bezcześci grób jego matki, włamuje się do jego mieszkania i podrzuca narkotyki. Czy wrogiem jest rywal w wyścigu po skarb, wynajęty zabójca, czy może naśladowca seryjnego mordercy, którego kiedyś Berg zdemaskował? Adam rozpoczyna śledztwo, które szybko wykracza poza granice Polski. Nic nie jest oczywiste, a nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Ktoś ciągle przewiduje jego ruchy, a w makabrycznych okolicznościach giną ludzie, którzy mogli go naprowadzić na właściwy trop. Adam Berg zaczyna rozumieć, że stawka jest znacznie wyższa, niż przypuszczał.

3. 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach

Na 3 miejscu listy znalazła się wakacyjna książka dla dzieci. 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach to nietuzunkowy tytuł z piękną okładką. Od jazdy rowerem po błotnistych ścieżkach, przez degustację wszystkich smaków lodów w lodziarni, aż po tworzenie map i rozmowy z miejscowymi. Dzięki tej książce dzieci będą miały co wspominać! Jak mówią autorzy: na wakacjach jest tylko jedna zasada: bawić się jak najlepiej! Nieważne kiedy i gdzie, ważne, żeby robić to, czego na co dzień nie mamy okazji: odkrywać, skakać, biegać, chować się… Pomysłów jest całe mnóstwo. W końcu wakacje to czas szaleństw.

2. To tylko kolejna zaginiona

Nowy thriller od autorki bestselleru Nie to miejsce, nie ten czas to thriller Wydawnictwa Znak. Tym razem książka nosi tytuł To tylko kolejna zaginiona. Dwudziestodwuletnią Olivię ostatni raz widziano na monitoringu, gdy wchodziła do ślepej uliczki, z której już nigdy nie wyszła. Julia, prowadząca sprawę zaginięcia Olivii, jest przekonana, że wie, czego się spodziewać. Ma doświadczenie w takich sprawach. Z jednej strony – zrozpaczona rodzina i szybko uciekający czas, z drugiej – nadzieja, że porywacz popełni błąd. Nie wie jednak, że osoba, którą ściga, zna jej najgłębiej skrywaną, najciemniejszą tajemnicę. Życie jej męża i córki zależy od tego, aby Julia nie tylko nie odnalazła Olivii, ale także wrobiła kogoś innego w jej morderstwo. Jeśli Julia znajdzie zaginioną, straci wszystko, co kocha.

1. Mazury, Warmia i okolice. Przewodnik dla dużych i małych

W tym tygodniu na pierwszym miejscu listy znalazł się pięknie wydany przewodnik – Mazury, Warmia i okolice. Przewodnik dla dużych i małych. Dzięki tej książce dzieci i dorośli zakochają się w podróżach i niczym prawdziwi detektywi odkryją najciekawsze miejsce. Mazury i Warmię pokaże Jan Wilkanowski, przewodnik, nauczyciel WF-u i biologii, wodniak-kajakarz, żeglarz oraz miłośnik szant. Wspaniałe ilustracje Aleksandry Krzanowskiej dodają książce uroku.

Zaczytana