Belcanto okładka
Literatura piękna Recenzje

Belcanto, Ann Patchett

Powieść Belcanto Ann Patchett otrzymała wiele literackich nagród i okrzyknięto ją jednym z najbardziej płomiennych romansów ostatnich lat. Choć nie znajdziecie tam wartkiej akcji, romansu do którego jesteśmy przyzwyczajani czy wielu zwrotów akcji, Belcanto urzeka pięknym językiem i delikatnością. Spotkacie tutaj miłość zarówno do sztuki, jak i drugiego człowieka. Która jest silniejsza? Oceńcie sami.

Historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami

Pan Hosokava przybywa do południowoamerykańskiego kraju, aby świętować urodziny. Gościem wieczoru ma być wybitna śpiewaczka operowa. Jednak to wspaniałe święto przerywa atak terrorystyczny, który mógł przynieść koniec nie tylko celebracji, ale również życiu.

Willa wiceprezydenta staje się domem dla wszystkich uwięzionych tam ludzi. Jednak pojęcie „dom” nabiera nowego znaczenia. Targani sprzecznymi emocjami i strachem o własne życie, zakładnicy odkrywają własne uczucia i pragnienia. Będąc w tak beznadziejnej sytuacji, chcą być odważni i zwrócić się ku swoim największym marzeniom.

Recenzja książki Belcanto Ann Patchett

Język, jakim posługuje się autorka w książce Belcanto, jest wręcz poetycki. Pozwala nam przyjrzeć się życiu bohaterów, poznać ich myśli, przeżycia czy błędy, które popełnili. Pozornie mała przestrzeń, w jakiej się znaleźli, znacznie ich do siebie przybliża, zmniejsza różnice kulturowe i społeczne. Ponad strachem wybrzmiewa głos operowej divy w akompaniamencie z dźwiękiem fortepianu, gdzieniegdzie przeplatający się z dialogami prowadzonymi w wielu różnych językach.


Co by się stało, gdyby cały świat zamknięto w bańce? Może również wielu ludzi zbliżyłoby się do siebie albo wręcz odwrotnie – powstałby wielki chaos i wojna?

Ann Patchett w Belcanto stworzyła unikalnych bohaterów, których położenie nie jest proste. Mają odmienne charaktery i pogląd na życie. Jednak łączy ich jedno – zostali zamknięci, sprowadzeni do roli zakładników i już nic nie zależy od nich. Tak oto mijają kolejne dni, które nie są podobne do żadnych wcześniejszych w całym życiu…

ZaBOOKowana